Američané možná skutečně objevili iráckésmrtící nervové plyny

Americké jednotky zřejmě skutečně objevily irácké skladiště chemických zbraní. Předběžné testy ukázaly, že chemikálie nalezené ve vojenském výcvikovém táboře ve středním Iráku patří do skupiny zakázaných látek. Experti ale musejí ještě provést další testy na látkách objevených v táboře mezi středoiráckými městy Karbalá a Hilla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa SCUD-B | Foto: AcqWeb

Předběžné testy potvrdily, že rakety nalezené ve výcvikovém táboře ve středním Iráku obsahovaly několik zakázaných chemických zbraní. Podle amerického velitelství šlo o několik smrtících nervových plynů, mimojiné sarin a tabun. Nález bude podroben ještě dalšímu šetření. Výsledky by měly být známy zítra v ranních hodinách.

Podle velitele 101. vzdušné divize majora Michaela Hamleta byly ve 14 sudech nalezených v táboře nalezeny nervové plyny sarin, tabun a lewisite. Podle dosavadního vyšetřování nalezli vojáci přes 400 galonů chemických látek. Sarin a tabun jsou nervové plyny a lewisit zpuchýřující látka.

americký námořník v ochranném oděvu | Foto: US NAVY

Operace Irácká svoboda začala 20. března právě s cílem překazit iráckému diktátoru Saddámovi v použití zakázaných chemických zbraní. Určité indicie, že už byly v minulých dnech možná nalezeny, pak ale po důkladných analýzách vzaly za své. Bagdád po celou dobu tvrdí, že žádné chemické zbraně nemá.

Jak působí sarin

Rychle napadá centrální nervovou soustavu. Podle stupně zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při silnějším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Nezačne-li se včas s léčbou, nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy srdce.

Mezitím pokračují boje o iráckou metropoli. Více se dočtete zde.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme