Američané nabízejí vojenskou sílu k osvobození rukojmí v Iráku

Své vojáky na osvobození unesených rukojmích v Iráku nabízejí Američané. Akci však podmiňují souhlasem země, ze které zajatci pocházejí. Naše ministerstvo zatím nechce americkou nabídku nijak komentovat. Tři japonské zajatce iráčtí únosci propustili, o trojici našich žurnalistů nejsou žádné nové zprávy. Výzvu Usámy bin Ládina, aby evropské země stáhly vojska z Iráku výměnou za příměří, Evropa odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Iráku

situace v Iráku | Zdroj: ČTK

Pokud bude mít Washington souhlas zemí, odkud pocházejí rukojmí držená v Iráku, jsou Spojené státy ochotny použít vojenskou sílu k jejich osvobození. ČTK to ve Washingtonu řekl první náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage k situaci tří českých novinářů, kteří jsou stále nezvěstní po únosu ve střední části Iráku. Armitage zároveň upozornil, že vojenská operace může být pro rukojmí nebezpečná.

Další den v iráckém zajetí mají za sebou tři čeští novináři. Reportér Radiožurnálu Vít Pohanka a jeho dva kolegové z České televize Michal Kubal a Petr Klíma byli uneseni při cestě domů. Čeští i iráčtí diplomaté nepolevují v úsilí o jejich nalezení a vysvobození. Náš velvyslanec v Bagdádu Martin Klepetko České televizi řekl, že pátrání po pohřešovaných reportétech zatím očekávaný výsledek nepřineslo. "Největší komplikací je právě navázat přímý kontakt s těmi únosci, to se nám zatím nedaří - je to přes mnoho prostředníků, a proto nemůžeme na ten proces nějak působit přímo."

M. Jazairi: Unesení čeští novináři jsou snad v pořádku

Irácký ministr kultury Mufíd Jazairi Radiožurnálu ve čtvrtek večer potvrdil, že zadržovaní jsou snad v pořádku. Konkrétní zprávy o nich ani o jejich únoscích ale stále nemá: "Ty informace jsou bohužel i protichůdné, někdy jsou optimistické, jindy méně optimistické. Jsou od prostředníků, kteří mají různé kontakty a nevím, zda vše, co dostáváme je opravdu absolutně věrohodné."

Také ve čtvrtek podal zprávy o osudu unesených novinářů náměstek ministra zahraničních věcí Petr Kolář: "Nadále se nám nepodařilo zjistit, kdo zadržuje naše novináře a za jakým účelem. Probíhá intenzivně snaha ten kontakt navázat. V oblasti Fallúdži je situace teď značně nepřehledná, komplikovaná i bezpečnostně, takže je to o to horší. I pro naše místní kontakty je to značně složité," upozornil Kolář.

V Iráku mezitím pokračovaly střety v okolí měst Fallúdži a Nadžáf, kde se spojenci snaží polapit šíitského klerika Moktadu Al Sadra, muže, který vyvolal šíitské nepokoje. Írán do země vyslal své zprostředkovatele, ale došlo i k zastřelení prvního tajemníka íránského velvyslanectví v Bagdádu, a to v jeho voze.

reportér ČT Michal Kubal a kameraman Petr Klíma | Foto: ČTK

Šťastný zvrat měla kauza už týden zadržovaných japonských rukojmí. Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, rukojmí jsou podle nejnovějších zpráv zdravotně v pořádku a byla předána Nejvyšší radě iráckých učenců. Jejich propuštění bylo do jisté míry překvapivé, protože řada islámských radikálu prohlašovala, že zůstanou v zajetí, dokud Japonsko nestáhne své vojáky z Iráku.

Zároveň s tímto propuštěním však přišla zpráva, že nově jsou pohřešováni jiní dva občané Japonska pracující v okolí Bagdádu.

Evropa odmítá příměří nabízené teroristy

Na 21 000 amerických vojáků, kteří se měli po roční službě v Iráku vrátit do Spojených států, se zdrží ještě další tři měsíce. Vyžaduje to zhoršená bezpečnostní situace v Iráku, kde Američané čelí vzpouře části sunnitských i šíitských radikálů. Předseda amerického sboru náčelníků štábů Richard Myers oznámil, že velitel jednotek rozmístěných v Iráku Ricardo Sanchez a velitel amerických sil v oblasti Perského zálivu John Abizaid naléhavě posily žádají.

Americká CIA považuje nahrávku s hlasem muže, který se prohlašuje za Usámu bin Ládina, za pravděpodobně autentickou. Odvysílala ji dnes katarská televize Al-Džazíra. Arabsky hovořící muž na ní vyzývá evropské země, aby stáhly své vojáky z muslimských zemí. Na oplátku jim nabízí příměří. CIA provedla technickou analýzu hlasu a soudí, že je nahrávka pravděpodobně stará několik týdnů. Ládinovu nabídku už odmítly Británie, Francie, Španělsko, Itálie a Německo s tím, že si nedají diktovat podmínky od teroristické organizace.

Pavla Jazairiová, Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jaromír Janev, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme