Američané náhle zrušili společné manévry s Izraelem

Spojené státy zrušily dubnové vojenské manévry s Izraelem. Měly se jich na Blízkém východě účastnit tisíce vojáků obou zemí a mluvilo se o největších společných manévrech v historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď USS Constellation CV-64 | Foto: US NAVY

Američané se ale rozhodli cvičení odvolat v obavách, že by ještě více vyhrotilo vztahy s Íránem. Ten už nacvičoval uzavření Hormuzského průlivu. Obviňuje také Američany a Izrael z vraždy svého jaderného vědce z minulého týdne.

První informace mluvily o tom, že manévry v Izraeli se ruší kvůli penězům. Pak ale izraelští činitelé přiznali hlavní důvod. Spojené státy došly k závěru, že americko-izraelské manévry by jen přilily olej do ohně sporů kolem Írán. Pokud se tedy cvičení uskuteční, bude to nejdříve na podzim.

Spojené státy se obávají, že se Izrael chystá na vlastní pěst napadnout Írán kvůli jeho jadernému programu. Minulý týden kvůli tomu telefonoval americký prezident Obama izraelskému premiérovi Netanjahuovi a do Izraele se teď chystá šéf amerických ozbrojených sil.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme