Američané nakonec na letištích nepotestovali

Cestovatelská mizérie v Americe se nekonala. Protesty kvůli zpřísněným prohlídkám pasažérů v letadlech hrozily prodloužit čekání ve frontách na odbavení. A to ve dny, kdy Američané slaví Díkůvzdání a letišti jich podle odhadů projde kolem 24 milionů. Nic takového se ale nestalo a kolaps v letecké dopravě nenastal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpečnostní prohlídka na letišti

bezpečnostní prohlídka na letišti | Foto: Marián Vojtek

Kolem televizních kamer postává několik rozpačitých reportérů, technici sedí na rozkládacích křeslech a čtou si noviny. Čekaly se problémy a dramatické vstupy reportérů přímo z místa, ale ono není o čem mluvit. Žádné viditelné protesty proti zpřísněným kontrolám se nekonají, ani fronty nejsou delší než kdykoli jindy. Takový je obrázek na jednom ze tří letišť obsluhujících americkou metropoli:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka zachytil dění na amerických letištích při dnu Díkůvzdání

“Bylo to stejné jako vždycky. Nemuselo se projít telěsnou prohlídkou osaháváním, které se všichni tak děsí, ani tím rentgenem, co vás svlékne do naha. Jsem moc rád, že to tak bylo, jinak by mě to dost naštvalo,” říká Coleman, postarší muž který přiletěl z Denveru.

Reaganovo národní letiště u Washingtonu slouží pro vnitrostátní dopravu. Právě tady bývá o Díkůvzdání velký nápor lidí cestujících za příbuznými jinde po Spojených státech. Očekávání, že to tady bude horší, se ale jak jsemn se zmínil, nenaplnilo.

A Tony, který přiletěl z Arizony říká, že to ani tam nebylo nijak špatné: “Musím říct, že byly fronty letos opravdu krátké. Nevím, jak se jim to povedlo. Jednoduše jsme přijeli až k odletové hale, odevzdali jsme zavazadla a kontrolou jsme prošli velmi rychle. Bylo to všechno moc dobře organizované. Překvapilo nás to. Tolik se teď debatovalo o zpřísněných kontrolách a jaké to může znamenat zpoždění. My jsme neměli žádný problém.”

pasová kontrola na letišti | Foto: Alexandr Pícha

“Šlo to jak po másle. Nestáli jsme v žádné frontě, vítr jsme měli v zádech a přistáli jsme o 40 minut dřív než se plánovalo. Jsme jako cestující moc spokojení,” uvádí zas René, která přiletěla z Montany.

To neznamená, že by debaty o smyslu prohmatávání cestujících bezpečnostními inspektory v Americe pominuly. Ale cestování v době Díkůvzdání, aspoň zatím, nijak nepoznamenaly.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme