Američané nařídili kontrolu kormidel airbusů

Americký Federální úřad pro letectví nařídil důkladnou kontrolu některých strojů evropského výrobce Airbus. K rozhodnutí je vedla událost ze začátku tohoto měsíce, kdy jednomu z kanadských airbusů málem odpadlo kormidlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A310 | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Kontrola se má zaměřit právě na kormidla a v případě potřeby také zajistit jejich opravu nebo výměnu. Detailní revizi musí provozovatelé 112 Airbusů A310 a A300, které jsou registrovány v USA, provést do tří měsíců.

Letadla tohoto typu ve Spojených státech provozuje především kurýr FedEx, několik strojů má i letecká společnost American Airlines. Podobnou direktivu jako Američané minulý týden vydaly i francouzské úřady. Zkontrolováno tak bude muset být téměř 400 letadel.

Úřady vydaly nařízení v reakci na incident z 6. března tohoto roku, kdy kanadskému Airbusu A310 za letu upadla část kormidla. Šlo o letadlo společnosti Air Transat na pravidelné lince z Kuby do kanadského Québec City, které mělo na palubě 270 lidí. Letadlo se stačilo bezpečně vrátit zpět na Kubu.

Airbus měl podobné problémy už začátkem 90. let, kdy na některých letadlech musela být provedena výměna kormidel. V listopadu 2001 v New Yorku havaroval letoun A300 společnosti American Airlines a jako příčina byla zjištěna odlomená ocasní ploutev. Zahynulo 265 lidí.

Vyšetřování tehdy ukázalo, že nehodu zřejmě způsobil druhý pilot nadměrným užíváním kormidla. Zjistilo se také, že kormidlový systém těchto letounů je velmi citlivý. Za nehodu prý z části mohla i špatně vyškolená posádka.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme