Američané navrhují komprosmis k záchraně mise v Bosně

Diplomaté se v New Yorku a Washingtonu snaží zachránit mírovou misi v Bosně. Spojené státy totiž odmítají prodloužit její mandát, pokud jejich vojáci v mírových misích OSN nezískají absolutní imunitu před Mezinárodním trestním tribunálem. Jak zjistila severoamerická zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, Američané mají vlastní kompromisní návrh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modré barety | Foto: OSN

Diplomaté mají čas do dnešní půlnoci místního času, kdy vyprší provizorní prodloužení policejní mise OSN v Bosně a Hercegovině. Národně-bezpečnostní poradkyně prezidenta Bushe Condolezza Riceová a ministr zahraničí Colin Powell ve Washingtonu jednají se zástupci Dánska, které nyní předsedá Evropské unii.

Američané předložili v Radě bezpečnosti OSN kompromisní návrh. Požadují v něm roční imunitu pro příslušníky mírových misí ze zemí, které neratifikovaly smlouvu o mezinárodním trestním tribunálu. Po vypršení této imunity by Rada bezpečnosti, ve které mají USA právo veta, schvalovala každý případ obvinění.

Ministr Donald Rumsfeld ujistil, že Washington nehodlá odvolat americké přislušníky mírových misí, rozmístěných po celém světě.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme