Američané nedostanou další výjimku od Haagu

Spojené státy stáhly požadavek na výjimku z jurisdikce Mezinárodního trestního soudu sídlícího v Haagu. Pro Američany to je další důkaz, že v OSN už nemají tak dominantní pozici, jako před válkou s Irákem a musejí se podle toho chovat. Neobvyklý ústup ale neznamená změnu amerického pohledu na soudní dvůr, který má trestat válečné zločiny genocidu a zločiny proti lidskosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Spojené státy doufaly, že jim Rada bezpečnosti povolí o další rok výjimku pro americké příslušníky mezinárodních mírových misí, kteří by upadli do podezření z válečných zločinů. Spojené státy se i nadále obávají, že soud může být zneužit k politickému tlaku na Washington a už dříve pohrozil postupným stažením vojáků z těchto misí OSN, pokud výjimku nedostane.

Američtí diplomaté zdůvodňují stažení návrhu rezoluce nebezpečím dlouhého projednávání při němž by se určitě mluvilo o týrání vězňů v Iráku a v Afghánistánu. Spojené státy v příštích dnech zváží, zda s ohledem na novou situaci své závazky ve světě.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme