Američané neprodají Tchajwanu slibované stíhačky

Spojené státy neprodají Tchajwanu nové stíhačky F-16. Namísto toho jen zmodernizují stávající tchajwanské vojenské letouny. Potvrdil to po pátečním jednání zdroj z amerického Kongresu. Oficiální oznámení o zrušení prodeje se očekává do několika týdnů. Obchod za 6,4 miliard kritizoval otevřeně Peking. Spojeným státům dokonce pohrozil v případě jeho uskutečnění sankcemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F 16 Fighting Falcon | Foto: FAS

Tchaj-wan už před 5 lety požádal Spojené státy o prodej nových stíhaček, raket a helikoptér. Jak ale informoval deník Washington Times, namísto slibovaného prodeje teď Američané nabízí Taipeji jen modernizaci stávajících letounů.

S pátečním rozhodnutím Kongresu nesouhlasí někteří republikánští senátoři, kteří ho dokonce nazvali kapitulací před komunistickou Čínou.

O možném zrušení obchodu už před několika týdny informoval časopis Defense News. Podle něhož měla na rozhodnutí Spojených států velký vliv Čína. Ta totiž Tchajwan považuje za svou provincii a nesouhlasí s jeho vyzbrojováním.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme