Američané nevědí, co s hladovkou vězňů na Guantánamu

Velitelé odpovědní za provoz vězení na vojenské základně na Kubě čelí už několik týdnů problému, který se dostává do kritické fáze. Věznitelé si nemohou dovolit, aby jim zadržovaní postupně umírali, ale zároveň nevědí, jak je přimět, aby hladovku ukončili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravu odmítá asi třetina vězňů. Až 200 vězňů podle jejich obhájců odmítá v posledních týdnech jídlo na protest proti podmínkám, za kterých jsou na Guantánamu léta bez soudu drženi.

Oficiálně se ale mluví jen o asi 105 účastnících hladovky. 20 z nich by nemuselo následující dny přežít, kdyby jim v ošetřovně vězení nezačali dávat umělou výživu a tekutiny někdy i násilím.

Podle deníku New York Times to není první hladovka v nejznámějším americkém vězení pro teroristy, to, co si ale vězni vymohli při minulé hladovce, bylo po několika dnech opět zrušeno. Velitelé se bojí, že ztratí nad situací kontrolu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme