Američané obhajují v Bruselu protiraketovou obranu

O výhodách protiraketového štítu budou dnes američtí emisaři přesvědčovat evropské členy NATO. Do Bruselu pozvali také představitele Ruska. Moskva je jedním z hlavních kritiků výstavby protiraketové základny v Polsku a umístění radaru v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Z protiraketové obrany USA může mít užitek celá Severoatlantická aliance - to bude podle diplomatických informací hlavní argument amerických vyjednavačů na dnešním jednání.

"Dnes budou Spojené státy prezentovat ještě detailnější zprávu o tom, jakým způsobem vidí celou situaci, detailněji popíšou navržený systém," uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, který zastupuje Česko.

Jednání se zúčastní také delegace Ruska. Právě ruské výhrady jsou jedním z hlavních důvodů, proč se americká protiraketová obrana nelíbí ani některým evropským politikům. Američané se přitom hájí tím, že Rusko o svých záměrech dopředu informovali.

"Vedeme o tom s našimi ruskými kolegy už delší dobu aktivní dialog," řekl na dotaz Českého rozhlasu pověřený vyjednavač, náměstek americké ministryně zahraničí John Rood. Do Bruselu přiletěl včera večer přímo z Moskvy.

Proč tedy Rusko vydalo několik výhružných prohlášení na adresu Polska a Česka, jakoby informované nebylo? Náměstek Rood nechává vysvětlení na ruských zástupcích. O radarové základně přijede do Prahy jednat podle svých slov v druhé polovině května.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme