Američané objevili u Nadžafu podezřelou skrýš

Severoirácký Mosul se ráno stal terčem dvou vln spojeneckého bombardování. Katarská televize Al-Jazeera vysílala záběry z města po prvním náletu - byl na nich vidět sloup dýmu a zaznělo asi 10 explozí. Irácká protivzdušná obrana zřejmě na útok nezareagovala. K národu promluvil sám Saddám a řekl, že vítězství jeho lidu je blízko. Novináři v oblasti soudí, že se na obrazovce opravdu objevil irácký vůdce, a ne jeho dvojník. Po skončení projevu se v Baghdádu ozvaly další výbuchy. Spojené státy také možná mají konečně důkaz, že Saddámův režim vlastní zakázané zbraně. Americká armáda totiž s největší pravděpodobností odhalila rozsáhlou skrýš iráckých chemických zbraní nedaleko města Nadžaf.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování Bagdádu

bombardování Bagdádu | Zdroj: ČTK

Podle Fox News našli američtí vojáci, kteří postupují od jihu na Bagdád, asi 160 kilometrů jižně od Bagdádu kromě možného skladu chemických zbraní také továrnu na jejich výrobu. Továrna se podle televize rozkládá na stoakrovém pozemku s vojenskými budovami, obklopeném elektrickým plotem. Iráčané se prý továrnu snažili zamaskovat, aby při pohledu ze vzduchu splývala s okolní pouští.

Pentagon však sdělil, že označení zařízení za továrnu na výrobu chemických zbraní považuje za "předčasné" a že americké jednotky místo zkoumají. Americké jednotky také údajně zajaly generála, které továrně velel.

Poprvé od svého čvrtečního projevu těsně po začátku útoku na Irák, se na televizních obrazovkách znovu objevil irácký prezident Saddám Husajn. Ve svém vystoupení, které přenášela i tevize CNN, slíbil Iráčanům rychlé vítězství nad spojeneckými silami. Zároveň je vyzval, aby ve svém boji pokračovali. "Iráčané a Iráčanky, hrdinové v našich ozbrojených silách, dnes jste v pozici, která potěší vaše přátele a rozzlobí nepřátele a všechny nevěřící. Ale vy nad svými nepřáteli zvítězíte a přivodíte jim utrpení." V Bagdádu se pos končení projevu ozvala další série explozí - zatím se neví, kam přesně střely dopadly.

Do Bagdádu se s nocí vrátily bomby, obrana mlčí

Centrem irácké metropole od setmění znovu otřásaly silné exploze. Jde údajně o jedny z nejmohutnějších výbuchů od čtvrtečního zahájení náletů amerických a britských bombardérů. Nad městem stoupá ohnivá záře a sloupy dýmu. Nálet nebyl předem ohlášen varovnými sirénami a nebyla slyšet ani palba z protiletadlových zbraní. Silné exploze jsou hlášeny také v severoiráckém Mosulu. Ze základny Fairford na západě Anglie v noci opět vzlétly směrem k Bagdádu americké bombardéry B-52.

Na irácké hlavní město dopadla také bomba, která způsobila největší explozi za celou dobu vojenského zásahu. Dopadla na objekt prezidentského paláce. Jak ukázala katarská televize Al-Džazíra v přímém přenosu, v důsledku výbuchu vznikl hustý kouř, který zahalil celou oblohu. Pozorovatelé se domnívají, že se jedná o nový druh bomby, která byla nedávno vyzkoušena ve Spojených státech a kterou v arabském světě nazývají Bombou bomb nebo Matkou všech bomb.

Od Bagdádu dělí spojence 80 kilometrů

Americké a britské pozemní jednotky postupují na Bagdád, od cíle je dělí 80 kilometrů. Na některých místech ale narážejí na tvrdý odpor irácké armády. Zpravodajové od jednotek v Iráku hlásí, že americké vrtulníky zaútočily na jednotky elitní irácké Republikánské gardy u Karbaly jižně od Bagdádu. Podle britských zdrojů se má irácká metropole stát terčem pozemního útoku už během 48 hodin.

britská námořní pěchota | Foto: ČTK

Pokračovaly i střety u Násíríje, při nichž padlo už deset příslušníků americké námořní pěchoty a větší počet jich byl zraněn. Pro koaliční jednotky mají význam především dva mosty před Eufrat a nedaleké letiště. Při obsazování silnic pro přesun dalších jednotek se jim však postavilo do cesty několik set iráckých vojáků podporovaných tanky a děly a ani v průběhu noci vojáci koalice zřejmě nezískali nad oblastí kontrolu.

Na západním křídle útoku se spojenečtí vojáci setkali s odporem v poušti u města Nadžafu, kde se zastavili. Těžké boje probíhaly také u města Umm Kasr v bezprostřední blízkosti irácko-kuvajtských hranic.

Americké centrální velení postrádá v Iráku 12 vojáků. Přiznal to Pentagon poté, co katarská televize Al-Džazíra odvysílala záběry, na nichž je vidět pět mrtvých amerických vojáků a také pět zajatců - mezi nimi i jedna žena. Zveřejnění těchto záběrů Američany velmi rozhořčilo. Podle ministra obrany Donadla Rumsfelda se jedná o porušení Ženevských konvencí. Britské ministerstvo obrany mezi tím potvrdilo, že se na jihu Iráku ztratili dva britští vojáci a jsou zřejmě v zajetí.

Na Kuvajt mířila třináctá raketa

V noci byla zneškodněna protiraketovým systémem Patriot nad severokuvajtským územím další irácká střela. Informoval o tom mluvčí kuvajtské armády. Krátce před incidentem se v Kuvajtu ozvaly sirény ohlašující poplach, který byl však krátce nato zase odvolán. Zatím není známo, zda šlo o raketu typu Scud. Od zahájení války v Perském zálivu jde už o třináctou iráckou střelu vystřelenou na Kuvajt.

Atentátník nesouhlasil s válkou

Rozhořčení nad válkou v Iráku bylo pravděpodobným motivem granátového útoku, který spáchal v noci na neděli americký seržant Asan Akbar proti velitelským stanům v táboře 101. výsadkové divize v Kuvajtu. Mluvčí divize na americké základně Fort Campbell prohlásil, že Akbar zřejmě nedávno konvertoval k islámu. Útok měl dobře připraven, protože nejdřív vypojil generátor, který dodával do zasažených stanů elektřinu. Při útoku podle nejnovější bilance přišel o život 27letý voják a 15 dalších mužů bylo zraněno, tři z nich těžce.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme