Američané obnovili bombardování Afghánistánu

Americké letouny B-52 znovu bombardovali místa v Afghánistánu, kde se údajně skrývají bojovníci organizace Al-Káida. Nálety byly ráno obnoveny na jihu země nedaleko Kandaháru. Spojené státy chtějí také podniknout v blízké době nový úder v oblasti jeskynního komplexu Tora Bora, který je považován za útočiště Usámy bin Ládina. Velitelé paštunských kmenů, kteří na východě země bojují proti jednotkám organizace Al-Káida, odevdali prvních 40 zajatců nové afghánské vládě v Kábulu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Velitelé Paštunů vyjadřují předáním zajatců svou důvěru šéfovi prozatimního kabinetu Hamídu Karzáímu, který je stejně jako oni paštunské národnosti. Celkem je v afghánských věznicích kolem sedmi tisíc lidí, kteří bojovali v řadách Al-Káidy, nebo zastávali vysoké postavení v hnutí Taliban.

Přesný údaj však nezná ani afghánské ministerstvo vnitra, protože řadu zajatců drží různí lokální velitelé, jenž se ne vždy podřizují centrálí moci v Kábulu. Další stovky bojovníků byly zajaty na území sousedního Pákistánu, kam utekly z Afghánistánu. Jejich výslechy tam probíhají za účasti příslušníků americkcých tajných služeb.

V severním Afghánistánu byl pohřben francouzský bojovník organizace Al-Káida Hervé Djamel Loiseau. Asi 30letý muž zemřel hladem a zimou v horách nedaleko jeskynního komplexu Tora Bora. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na pákistánský tisk. Ten zveřejnil fotografii tělesných pozůstatků mladého Francouze, obklopeného vesničany v mešitě těsně před pohřbem. Muž byl údajně pochován se vší úctou jako muslimský cizí státní příslušník.

Nová afghánská vláda premiéra Hamída Karzáího nařídila omezení cen za základní potraviny a životně důležité zboží. Jeden kilogram skopového může ode dneška stát na kábulských tržištích maximálně 35 000 afghání - tedy asi jeden a půl dolaru. Sedm kilogramů dřeva může stát maximálně 10 000 afghání.

Jak zjistila spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum v Kábulu Petra Procházková, trhovci reagují jednoznačně - prostě odmítají zboží za tak nízké ceny prodávat. Radši ať nám masi shnije, než abychom ho prodávali pod cenou, říkají. Taxikáři, kterým vládní výnos velí snížit ceny o polovinu, vás prostě za oficiálně ustavenou taxu nesvezou. Nestačilo by jim to totiž ani na benzín, který v Kábulu přijde na jeden a půl dolaru za litr.

Státní regulované ceny Afgháncům připimínají komunistické období prezidenta Nadžibuláha. Obchodníci na bazarech už začínají schovávat zboží a jestli je policie bude za porušování výnosu bít klacky po zádech, jsou připraveni ho raději zničit.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme