Američané obnovili bombardování Afghánistánu

Americké letouny B-52 znovu bombardovali místa v Afghánistánu, kde se údajně skrývají bojovníci organizace Al-Káida. Nálety byly ráno obnoveny na jihu země nedaleko Kandaháru. Spojené státy chtějí také podniknout v blízké době nový úder v oblasti jeskynního komplexu Tora Bora, který je považován za útočiště Usámy bin Ládina. Velitelé paštunských kmenů, kteří na východě země bojují proti jednotkám organizace Al-Káida, odevdali prvních 40 zajatců nové afghánské vládě v Kábulu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Velitelé Paštunů vyjadřují předáním zajatců svou důvěru šéfovi prozatimního kabinetu Hamídu Karzáímu, který je stejně jako oni paštunské národnosti. Celkem je v afghánských věznicích kolem sedmi tisíc lidí, kteří bojovali v řadách Al-Káidy, nebo zastávali vysoké postavení v hnutí Taliban.

Přesný údaj však nezná ani afghánské ministerstvo vnitra, protože řadu zajatců drží různí lokální velitelé, jenž se ne vždy podřizují centrálí moci v Kábulu. Další stovky bojovníků byly zajaty na území sousedního Pákistánu, kam utekly z Afghánistánu. Jejich výslechy tam probíhají za účasti příslušníků americkcých tajných služeb.

V severním Afghánistánu byl pohřben francouzský bojovník organizace Al-Káida Hervé Djamel Loiseau. Asi 30letý muž zemřel hladem a zimou v horách nedaleko jeskynního komplexu Tora Bora. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na pákistánský tisk. Ten zveřejnil fotografii tělesných pozůstatků mladého Francouze, obklopeného vesničany v mešitě těsně před pohřbem. Muž byl údajně pochován se vší úctou jako muslimský cizí státní příslušník.

Nová afghánská vláda premiéra Hamída Karzáího nařídila omezení cen za základní potraviny a životně důležité zboží. Jeden kilogram skopového může ode dneška stát na kábulských tržištích maximálně 35 000 afghání - tedy asi jeden a půl dolaru. Sedm kilogramů dřeva může stát maximálně 10 000 afghání.

Jak zjistila spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum v Kábulu Petra Procházková, trhovci reagují jednoznačně - prostě odmítají zboží za tak nízké ceny prodávat. Radši ať nám masi shnije, než abychom ho prodávali pod cenou, říkají. Taxikáři, kterým vládní výnos velí snížit ceny o polovinu, vás prostě za oficiálně ustavenou taxu nesvezou. Nestačilo by jim to totiž ani na benzín, který v Kábulu přijde na jeden a půl dolaru za litr.

Státní regulované ceny Afgháncům připimínají komunistické období prezidenta Nadžibuláha. Obchodníci na bazarech už začínají schovávat zboží a jestli je policie bude za porušování výnosu bít klacky po zádech, jsou připraveni ho raději zničit.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme