Američané očekávají projev svého prezidenta

Prezident George Bush chce ve svém projevu k národu oslovit Američany, aby je připravil na to, že válka s Irákem může být nezbytná. Podle Bushe má Saddám Husajn hrůznou pověst a může zaútočit bez varování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. W. Bush | Foto: GeorgeWBush.com

Jak připomíná severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, prezident Bush stupňuje útoky proti bagdádskému vůdci a přitom začíná ubezpečovat Iráčany, že jim po svržení Saddáma Husajna Američané pomohou s přestavbou a formováním spravedlivé vlády.

George Bush o víkendu řekl, že není možné ignorovat realitu, a dodal: "Musíme udělat všechno pro odzbrojení tohoto muže, než zraní prvního Američana". Dnešní televizní vstoupení nemá přinést nové důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, ale má Američany přesvědčit, že proti nim stojí chladnokrevný zabiják schopný udeřit kdykoliv.

Podle amerického prezidenta nebezpečí ze strany Iráku je velké, narůstá a jeho administrativa je připravena pokud Irák nesplní mezinárodní požadavky, použít sílu. Nebudeme vyjednávat, není o čem mluvit, řekl Bush už o víkendu před příznivci republikánské strany v New Hampshire.

Avšak přímo úměrně s tím, jak americký Kongres dospívá k tomu, že dá prostřednictvím rezoluce prezidentu Bushovi volnou ruku k zahájení operace proti Iráku, narůstají i protiválečné aktivity v různých koutech Spojených Států. Na západním pobřeží byla několika tisícová demonstrace v Portlandu ve státě Oregon. Odpůrci války se sešli i v texaském Austinu a v Manchesteru ve státě New Hampshire.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme