Američané opět vyšlou do vesmíru raketoplán

Americký úřad pro letectví a vesmír konečně oznámil datum, kdy se jejich raketoplán vrátí do vesmíru. Vesmírná agentura využije prvního možného letního termínu a vypustí raketoplán Discovery na oběžnou dráhu 13. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery | Foto: NASA

V sedmičlenné posádce bude pět Američanů, Japonec a Australan. Jedna ze dvou žen je velitelkou mise. K raketoplánu Discovery se upínají naděje ale i obavy mnohých Američanů, protože půjde o první start od pádu Columbie v únoru 2003.

V polovině května byl start Discovery odložen kvůli průtahům přípravných prací i výcviku posádky. Discovery už je na startovací rampě, pokračují přípravné práce, ale bezpečnostní opatření nebudou stoprocentní a expertní skupina nevyloučila, že by se mohly zopakovat problémy Columbie způsobené poškozením vnější palivové nádrže úlomkem z trupu raketoplánu.

Nejsou dořešeny ani tolik diskutované opravy raketoplánu během letu. Podle ředitele kosmické agentury Michaela Griffina se ale podařilo snížit riziko poškození raketoplánu při startu na minimum.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme