Američané oslavili 300. výročí narození Benjamina Franklina

Americké město Filadelfie si velkými oslavami připomnělo 300. výročí narození osvícenského myslitele, diplomata a přírodovědce Benjamina Franklina. Američané si ho dodnes váží především jako státníka a jednoho z mužů, kteří připravovali Deklaraci nezávislosti a podíleli se na návrhu americké ústavy, která platí dodnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvon Svobody - Liberty Bell | Foto: Miroslav Konvalina

"Šťastné třísté narozeniny, Bene," stálo v úterý na titulní straně listu The Philadelphia Inquirer. Hned pod tím ale novináři přiznávají, že kdyby byl Benjamin Franclin naživu, určitě by se velkolepým oslavám své osoby vyhnul; bylo by to zkrátka na něj moc.

Rodák z Bostonu v Nové Anglii je ctěn jako jeden ze zakladatelů Spojených států, signatář Deklarace nezávislosti a Ústavy Spojených států, ale každá dnešní profese ho ctí za to, co je jim nejbližší - finančníci poukazují na to, jak uměl rozložit svůj majetek a jak nakládal s penězi, tiskaři připomínají jeho tiskárnu a vydavatelství, vědci výzkumy elektřiny, a to, že Franklin upozornil na to, že třením vzniká kladná a záporná elektřina.

Bena Franklina si uctili během oslav v historickém centru Filadelfie snad všechny profese, které se sešly u obřího narozeninového dortu. Benjamin Franklin zkonstruoval mimo jiné bifokální brýle a ještě před Divišem bleskosvod, na jehož principu je založena i dnešní ochrana objektů před úderem blesku.

Věnoval se také výzkumům Golfského proudu. Ve Filadelfii, kde je pohřben, se zasloužil o rozkvět města - osvětlení, čištění ulic, chodníky, knihovnu vzdělávací spolky a měl podíl na založení první university v Pensylvánii..

Obyvatelé státu Pensylvánie si uvědomili, že slaví narozeniny génia, člověka chytrého, energického, soucitného, ale také předvídavého. Podnikavost a kreativita ale nejsou to hlavní, co si na odkazu Benjamina Franklina dnešní Američané nejvíce považují.

Více si cení toho, že byl schopen a ochoten diskutovat, hledal cesty k dialogu se zaujetím, které mnoha současným politikům chybí.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme