Američané otevřou po týdnu ambasády na Blízkém východě. Zavřeli je kvůli hrozbě útoku

Přesně po týdnu se zítra otevře většina amerických ambasád, které jsou nyní zavřené kvůli hrozbě teroristických útoků. Neplatí to jen pro americké velvyslanectví v Jemenu a možná i konzulát v pákistánském Láhauru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad Dirnou zavlála 27. dubna 1805 americká vlajka | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Hrozba je dostatečně významná pro to, abychom přijali veškerá nutná opatření. Udělali jsme už opravdu hodně pro zvýšení bezpečnosti našich ambasád po celém světě, zvláště ale na Blízkém východě a v severní Africe,“ uvedl americký prezident Barack Obama.

Nutnost uzavřít ambasády podle něj připomíná, že i přes veškerý pokrok v rámci boje s terorismem je radikální extremismus stále aktuálním problémem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o znovuotevření amerických ambasád zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Americká vláda nezveřejnila příliš podrobností o hrozbě, kterou zdůvodnila uzavření 19 zastupitelských úřadů v muslimských zemích.

K tomuto kroku donutila Washington podle amerického tisku komunikace mezi špičkami teroristické sítě Al-Káida. Nejvyšší vůdce teroristů Ajmán Zavahrí údajně nařídil útok na Američany.

Zavahrího příkaz měl směřovat výslovně do Jemenu, Spojené státy proto vyzvaly své občany, aby z této země vycestovali. S jistotou určit, kde teroristé udeří, však nebylo možné.

Vysoké riziko útoku je ovšem právě v Jemenu, kde našla útočiště dnes nejaktivnější odnož mezinárodní teroristické sítě, takzvaná Al-Káida na Arabském poloostrově.

Spojené státy v posledních týdnech podnikají časté zátahy proti ozbrojencům v Jemenu. Naposledy ve čtvrtek americká bezpilotní letadla tam zabila nejméně 14 islamistů.

Al-Káida není centralizovanou organizací a její jednotlivé buňky fungují v podstatě samostatně. Dvojicí hlavních odnoží je buňka v Jemenu a Al-Káida islámského Maghrebu. Kromě nich ale existuje celá řada drobnějších organizací, které páchají atentáty především v muslimských zemích

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme