Američané pátrají po Snowdenovi, ten ale stále zůstává na moskevském letišti

Rusko i Čína odmítají americkou kritiku kvůli Edwardu Snowdenovi. Moskva navíc nevidí žádný problém v tom, že se bývalý konzultant tajných služeb USA zdržuje v tranzitu na letišti v ruské metropoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý technik americké tajné služby Edward Snowden je obviněný Spojenými státy ze špionáže | Zdroj: Reuters

Spojené státy viní Snowdena ze špionáže a krádeže úředních dokumentů, třicetiletý někdejší technik CIA to ale odmítá. Přesto raději uprchl ze Spojených států do Hongkongu, odkud o víkendu odletěl právě do Moskvy:

„Rusko v žádném případě neporušuje normy mezinárodního práva,“ prohlásila v reakci na americkou kritiku předsedkyně bezpečnostního a protikorupčního výboru Státní dumy Irina Jarová.

Mezi Moskvou a Washingtonem navíc neexistuje smlouva o extradici, tedy vzájemném vydávání osob.

Samotný Snowden zůstává v tranzitním prostoru letiště Šeremetěvo, kam přiletěl z Hongkongu, podle médií z této bývalé britské kolonie navíc odcestoval s prozatímními dokumenty uprchlíka vystavenými Ekvádorem. Právě do této jihoamerické země se zřejmě Snowden chystá odletět.

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden obviněný v USA ze špionáže má odletět z Moskvy do Havany | Foto: ČTK

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme