Američané patrně lhali o postřílení afghánských civilistů

Příslušníci amerických speciálních sil se v únoru pokusili zamaskovat skutečnost, že při zásahu na východě Afghánistánu postříleli dvě těhotné ženy a jednu dívku. S odvoláním na afghánské vyšetřovatele a své vlastní pátrání to uvádí britský deník The Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci

Američtí vojáci | Foto: Fotobanka stock.xchng

Američané prý dokonce z těl vyňali střely a rány omyli alkoholem. Aliance původně tvrdila, že se smrtí žen nemá vůbec nic společného. Teď ale musel mluvčí NATO připustit, že západní vojáci opět postříleli nevinné lidi.

Kromě tří žen zahynul při americkém útoku afghánský policejní velitel a jeho bratr. Dokonce i šéf zahraničních sil v Kábulu generál McChrystal nejdřív tvrdil, že dotyčné ženy už byly v době zásahu několik hodin mrtvé a že je před smrtí nejdřív někdo svázal.

Vyšetřování ale ukázalo, že pravdu měli vesničané. Američané přepadli vesnickou slavnost v domnění, že se jedná o shromáždění povstalců. Pak zastřelili dva muže, kteří se snažili civilisty chránit, a o život přišly i tři ženy.

Vojáci Spojených států pak několik hodin odmítali na místo pustit afghánské vyšetřovatele. Mezitím omyli těla a z místa odstranili několik vypálených střel.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme