Američané pošlou do Iráku vozy odolné proti výbuchům
Není téměř dne, aby se Iráčané, Američané a další koaliční vojáci v Iráku nestali oběťmi výbuchů náloží, které tam nastražili teroristé. Naprostou většinu mrtvých z více než 3600 obětí jen mezi Američany mají na svědomí právě tyto atentáty. Řešení situace v Iráku je v nedohlednu, a Pentagon se proto rozhodl provést do konce roku výměnu asi čtyř tisíc nákladních a osobních vozů koaličních sil. Několikamiliardovou investici teď schválilo americké vedení.
Ještě v žádné válce se koaliční síly nesetkaly s takovým množstvím zákeřných útoků ze zálohy. Teroristé používají výbušniny z arzenálů bývalé Husajnovy armády, hlavně v sunitských oblastech má al-Kájda nové bomby pašované ze Sýrie a šíitští teroristé zas operují s výbušninami z Íránu.
"Mají všechny typy náloží, nevíme nikdy, co proti nám použijí, takže se musíme bránit proti všemu, ať jsou to miny nebo různě upravené granáty. Teroristé na vás zákeřně útočí ze zálohy, i když jedete mezi Iráčany bez ohledu na to, kolik při výbuchu zahyne civilistů. Následky jsou různé podle toho, jak a čím byl vůz zasažen," říká kapitán Steven z konstrukčního týmu první pěší divize, který sbíral zkušenosti v Iráku už na dvou turnusech.
Arzenál teroristů dosáhl takové úrovně, že koaličním vojákům už nestačí jakkoliv upravované terénní vozy Hummer. Tak rozsáhlá koncentrace skrytých výbušnin a profesionálních a sebevražedných atentátníků nastává v historii vojenství poprvé. Americká armáda proto vyvíjí řadu nových obranných prostředků. Jedním z nejúčinnějších je nový speciální vůz MRAP Cougar.
"To, co teď dostáváme, je nejbezpečnější víceúčelové kolové osobní a nákladní vozidlo. Jeho dno už není ploché jako u Hummerů nebo vozidel, která používají Britové. Cougar má spodní pancéřový kryt sešikmený do V jako trup lodi. Výbuch nálože se tak tříští do stran. Toto a další technologie fantasticky zvýšily přežití v tomto vozidle."
Dokonalý náklaďáček Cougar dokáže zachránit životy posádce při výbuchu všech dosud známých náloží. Pokud jsou lidé uvnitř připoutaní, odnesou i děsivou explozi pod autem jen s lehčími zraněními. Za jeden nový vůz zaplatí Pentagon v průměru 900 tisíc dolarů, tedy skoro pětkrát více než za dosavadní víceúčelový Hummer. Dokonalejší pancéřování také snižuje rychlost terénního vozu na 90 kilometrů v hodině.
"55 mil v hodině, ale to je vynikající rychlost v terénu i na rozbitých iráckých silnicích. S Cougarem se také obtížněji manévruje, protože váží asi 17 tun, ale konečně se cítíte bezpečně před teroristy. Terénní vůz s novým pancéřováním prokázal, že obstojí proti nastraženým výbušninám," říká kapitán Garret, který bude řídit jeden z tisíců nových Cougarů v Iráku.
Garret ví, o čem mluví. V Iráku už nedaleko Bagdádu zažil na vlastní kůži výbuch pod obrněným náklaďáčkem, ve kterém jel. Vůz to podle něj nakoplo jak míč v americkém fotbale a utrhlo mu to kola. Šest vojáků uvnitř ale přežilo. Zeptal jsem se ho, co mu přitom proběhlo hlavou.
"Vyděšený, vyděšený k smrti. O tom není pochyb. Ale nejdůležitější je, že se vždycky můžu spolehnout na to, že udělají vše pro to, aby mě z toho vysekali. A obecně, vybavení, které máme, nás většinou udrží v bezpečí."
Do konce roku dostanou američtí vojáci v Iráku čtyři tisíce těchto nových nákladních a osobních terénních vozů. Pentagon už na celou operaci získal přes pět miliard dolarů.