Američané postaví v Izraeli radar na jeho ochranu před raketami dlouhého doletu

V Izraeli bude už od příštího roku fungovat americká radarová stanice, která by měla zachycovat případné raketové útoky na židovský stát. S odvoláním na místní i americké vojenské zdroje o tom informuje deník Ha'arec. Systém bude napojený na americké satelity a má být schopný až na vzdálenost dvou tisíc kilometrů zaregistrovat raketu odpálenou například z Íránu. Dosavadní izraelský systém to dokáže jen asi 800 kilometrů daleko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Radar má stát v Negevské poušti na jihu Izraele a jak uvedl šéf americké Protiraketové agentury generál Obering, oba státy chtějí systém spustit co nejdřív. Mluví se o počátku roku 2009, ale i o letošním podzimu. Radar mají obsluhovat američtí vojáci převelení z Evropy, což znamená vůbec první permanentní nasazení Američanů na půdě židovského státu.

O propojení americké a izraelské protiraketové obrany se mluví už delší dobu, teď ale podle všeho dospělo schvalování do finále. Ještě během své jarní návštěvy Izraele nabízela česká ministryně obrany Vlasta Parkanová, že židovský stát může být chráněn radarem, který chtějí Američané postavit na Brdech.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme