Američané použijí na obranu jaderné zbraně

Američané chtějí na svou obranu použít jaderné zbraně. O záměru Bushovy administrativy informovalo ministerstvo obrany kongresmany. Deník Los Angeles Times zjistil i pravděpodobné cíle: Čína, Rusko, Irák, Severní Korea, Írán, Libye a Sýrie. Podle vysokého představitele Pentagonu však v příštím desetiletí je velmi nepravděpodobné, že by se Spojené státy spoléhaly na jaderné zbraně. Použili by je pouze v případě odvety za jaderný úder nebo v mimořádných situacích během války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivzdušná palba | Foto: Armáda ČR

Nukleární zbraně by mohly být použity proti cílům, které odolávají nejadernému útoku, jako odplata za útok jadernými, chemickými a biologickými zbraněmi, nebo v případě překvapivého vojenského vývoje.

List Los Angeles Times v této souvislosti cituje některé odborníky na nukleární zbraně, podle kterých je tato zpráva dynamitem a zřejmě se dostane na půdu OSN. Obhájci kontroly jaderného arzenálu tvrdí, že nařízení vyrobit malé jaderné zbraně nasvědčuje tomu, že Bushova administrativa je odhodlána přestat ignorovat tabu týkající se použití jaderných zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olga Baková: Experti varují

Podle jejich názoru by takováto změna mohla nebezpečně destabilizovat svět, protože by motivovala další země k výrobě vlastních nukleárních zbraní.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme