Američané přeruší stahování z Iráku. Rozmístí tisíce vojáků na severu země

Spojené státy znovu rozmístí tisíce svých vojáků v iráckých městech a vesnicích. Oznámil to velitel amerických jednotek v Iráku generál Ray Odierno s tím, že plán prý schvaluje také irácké vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Opatření je tak v přímém protikladu s plánem na postupné stažení Američanů, kteří už na konci června z obydlených oblastí jednou slavnostně odešli a předali tam kontrolu iráckým jednotkám. Klíčovým datem nicméně nadále zůstává poslední srpen roku 2010. Do té doby by se z Iráku měly stáhnout všechny americké bojové jednotky.

Američané mají znovu hlídkovat v národnostně smíšených oblastech na severu Iráku, kde výrazně vzrůstá napětí mezi Kurdy na jedné straně, respektive Araby a Turkmény na straně druhé. V uplynulých týdnech rostlo v oblasti k řadě krvavých útoků, z čehož se obviňují oba tábory.

Úřady také zrušily plánované sčítání lidu, protože právě na severu Iráku by se mohlo stát rozbuškou dalšího konfliktu.

V zásadě jde Američanům o kontrolu nad ropnou provincií Kirkúk a některými sousedními oblastmi. Americký ministr obrany Robert Gates nedávno Iráčany varoval, že spor mají vyřešit dříve, než americké jednotky v letech 2010 - 2011 úplně odejdou.

Pro vládu Baracka Obamy je důležité, že postupným odchodem amerických jednotek z Iráku umožní navyšovat vojenskou přítomnost v Afghánistánu, která je považovaná za bezpečnostní prioritu.

Přečtěte si také:
Američtí velitelé v Iráku si stěžují na výrazné omezení svých pravomocí
USA používaly při invazi do Iráku citáty z bible
Američané nemění nic na plánech stahování svých vojáků z Iráku
Iráčan házející boty na prezidenta Bushe dostal tři roky vězení
Bývalý irácký vicepremiér Azíz dostal 15 let za hromadné popravy
Ministr obrany USA Gates podporuje stažení vojáků z Iráku
Německo podporovalo vojensky americkou invazi do Iráku

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme