Američané přiznávají afghánské omyly

Spojené státy přiznávají, že během operace v Afghánistánu udělaly osudové chyby. Pentagon oznámil, že propustil na 27 afghánských bojovníků, které Američané mylně považovali za příslušníky radikálního hnutí Taliban nebo teroristické organizace Al-Kaida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci | Foto: USMC

Americké jednotky zajaly 27 mužů během lednového útoku na údajné postavení Talibanu v oblasti Hazar Kadam. Při pozemní operaci tam bylo zabito kolem 15 osob. Mluvčí centrálního velení amerických ozbrojených sil na Floridě Ralf Mills oznámil, že Američané propustili zajatce, kteří zjevně nebyli napojeni na Taliban či organizaci Al-Káida. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld přiznal, že americké jednotky zřejmě zabily během operace v Hazar Kadamu nevinné Afghánce. Odmítl ale komentovat zprávy, podle kterých se údajně americké jednotky za omyl omluvily a pozůstalé finančně odškodnily. Prozatímní afghánský premiér Hamíd Karzáí v rozhvoru pro dnešní list The Washington Post uvádí, že Američané omylem zabili i nevinné Afghánce, kteří směřovali na jeho inauguraci loni v prosinci.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme