Američané přiznávají civilní oběti operace Anakonda

Hlavní boje proti teroristické síti Al-Káida ve východním Afghánistánu skončily poté, co se afghánské vládní síly zmocnily horského údolí Šahi Kot v provincii Paktíja. Na letecké základně Bagrám severně od Kábulu to oznámil mluvčí mezinárodní protiteroristické aliance, americký major Bryan Hilferty. Američané zároveň přiznali, že mezi obětmi bombardování byly i ženy a děti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští bojovníci

afghánští bojovníci | Zdroj: ČTK

Údolí Šahi Kot tvořilo ústřední součást obranných postavení příslušníků Al-Káidy a fundamentalistického hnutí Taliban v pohoří Arma, proti nimž mezinárodní aliance vedená Spojenými státy 2. března zahájila operaci Anakonda.

Pentagon už dříve oznámil, že afghánské jednotky podporované americkými silami včera soustředily své útoky na horský hřeben s mnoha jeskyněmi, který je prý jedním z posledních ohnisek odporu bojovníků Al-Káidy a Talibanu v pohoří Arma.

Podle amerického vedení operace Anakonda skončí až tehdy, budou-li zlikvidovány všechny skupiny teroristů v oblasti. Rebelové se nyní snaží uniknout horskými stezkami do sousedního Pákistánu a podle afghánských velitelů se to řadě z nich podařilo.

Mezi čtrnácti osobami, které zahynuly 6. března při bombardování vozidla poblíž předpokládaného útočiště Talibanu a členů Al- Káidy, byly i ženy a děti. Potvrdila to ve své zprávě americká armáda s tím, není zatím jasné, zda všichni byli civilisti.

Nedaleko měst Gardez a Chóst byly v minulých měsících zabity desítky civilistů a stejně jako nyní šlo o chybu při navádění amerických letadel. Tentokrát si auto s vesničany, kteří se snažili uprchnout z oblasti kde se bránili rebelové, Američané spletli s bojovníky organizace Al-Káida.

USA ale soudí, že byli nějak napojeni na teroristickou síť Al-Káida. Ústřední velení rovněž uvedlo, že jedno zraněné dítě bylo převezeno do vojenské nemocnice a jeho stav je stabilizovaný.

Místní stařešinové paštunských kmenů, které obývají afghánskou provincii Paktía, jsou v reakci na incident odhodláni oficiálně protestovat a požadovat na prozatímní vládě vedené Hamidem Karzaiem, aby Američanům zakázala další bombardování.

Účast provládních afghánských jednotek v operaci Anakonda má ale i stinnou stránku. V obcích Zormat a Šahín Hut ležících mezi městy Gardéz a Chóst vytlačili ozbrojence Talibanu a Al-Káidy vojáci známého tádžického velitele Gulajgara, který stejně jako většina vůdců Severního spojenectví pochází z Pančírského údolí. Právě tento fakt vyvolal opět značnou nespokojenost mezi místním obyvatelstvem, které je paštunské národnosti.

Kmenový stařešinové se obávají, že Tádžici využijí situace a své vojáky ponechají v paštunských oblastech. To by v budoucnosti mohlo vést k ozbrojeným srážkám mezi znepřátelenými národnosti jak se to již děje na severu Afghánistán, odkud Tádžici a Uzbeci násilím vyhánějí Paštuny a vykrádají jejich domy.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme