Američané přiznávají, že podcenili sílu iráckých rebelů

Spojené státy podcenily povstalecké síly v Iráku. Přiznal to včera v rozhovoru pro televizní stanici Fox News americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Nicméně zároveň dodal, že počet amerických vojáků je pro stabilizaci situace v zemi dostatečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon | Zdroj: Reuters

Mezi největší neúspěchy války v Iráku Rumsfeld osobně řadí fakt, že se nepodařilo najít zbraně hromadného ničení. Podle ministra měly USA lépe odhadnout sílu povstalců. Dodal ale, že experti Pentagonu a zpravodajských služeb nepočítali s tím, že odpor bude pokračovat tak dlouho po pádu Bagdádu.

Rumsfeld zdůraznil, že od skončení největších bojů povstalci nevyhráli jedinou bitvu a Spojené státy budou schopny stabilizovat Irák do dvou let. "Neměl bych to říkat tímto způsobem, protože to nebudou Američané, nýbrž Iráčané", kdo stabilizují zemi, zdůraznil ministr.

Spojené státy ve středu oznámily, že na následující dva měsíce zvýší počet vojáků v Iráku z nynějších 138.000 na 150.000 mužů a že prodlouží pobyt vybraných jednotek v zemi. Mezi čerstvými posilami budou i výsadkové jednotky, uvedl ministr.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme