Američané pro útok na Irák, ale s podporou světa

Většina Američanů je pro vojenskou akci proti Iráku, požaduje ale podporu mezinárodního společenství. Vyplývá to z ankety provedené listem Los Angeles Times. Také ostatní americká média zaznamenávají tendenci Američanů k větší opatrnosti. Odpor k plánům Spojených států na ozbrojený úder dnes při jednání šéfa diplomacie Igora Ivanova s iráckým ministrem zahraničí Nádžím Sabrím opět demonstrovalo Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plakát s portrétem Saddáma | Foto: ČTK/EPA

Téměř 60 procent Američanů, kteří si stále myslí, že by Spojené státy měly násilnou akcí svrhnout režim Saddáma Husajna, je ve své většině pro to, aby to americké síly učinily s podporou ze světa. Americká společnost je zároveň stále více rozpolcena v názorech na to, zda válka proti terorismu ospravedlňuje úřady k omezování svobod občanů.

Zatímco po 11. září Američané oceňovali rozhodné a často jednostranné kroky Bushovy administrativy a přehlíželi jevy, na které jsou jindy mimořádně citliví, teď se začínají ptát, kdo dal vládě taká práva překračovat ústavu.

Podle deníku Washington Post se kritika ozývá od ochránců lidských práv, z Kongresu, od soudů a z médií. Spojené státy čelí problému jak zabránit tomu, aby demokratické hodnoty nemohly být zneužity těmi, kteří stojí proti nim. V budoucnu se dá očekávat řady sporů, které povedou až k Ústavnímu soudu.

Rusko má podle ministra zahraničí Igora Ivanova nadále s Bagdádem dobré vztahy a překážkou nejsou ani kontakty s iráckou opozicí. "Tyto kontakty nejsou ničím neobvyklým a absolutně nemění nic na vztahu Ruska k Iráku," zdůraznil Ivan Ivanov po rozhovorech se svým iráckým protějškem. Hloubku těchto vztahů to nemůže ohrozit ani podle šéfa irácké diplomacie.

Igor Ivanov zopakoval, že jakékoliv silové akce proti nejenom znesnadní řešení irácké krize, ale zhorší také situaci v Perském zálivu a celém regionu Blízkého východu. Moskva podle něj považuje americké výroky o nevyhnutelnosti útoku na Irák za politické postoje. Při moskevských rozhovorech s Nádžím Sabrím prý nenašli jediný důvod, který by svědčil o tom, že je Irák hrozbou pro bezpečnost USA.

Ani Pákistán nechce být do útoku na Irák jakkoliv zapleten. Šéf pákistánského vojenského režimu Parvíz Mušaraf řekl v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN, že jeho země má mnoho práce ne domácí půdě a na regionální úrovni a neměla by být zavlečena do záležitostí mimo oblast. Také varoval, že vojenský úder proti Iráku by vyvolal hněv v islámském světě a poškodil zájmy Západu.

Petr Voldán, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme