Američané protestují proti propuštění libyjského teroristy

Roztržka mezi Spojenými státy a Skotskem se přiostřila. Američtí politici hlasitě protestují proti propuštění Libyjce odsouzeného za atentát na americké letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988, při kterém zemřelo 270 lidí, převážně Američanů. Skotské úřady rozhodly o propuštění Abd al-Báseta Alí Midžrahího, protože trpí rakovinou v konečném stadiu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přílet Abd al-Báseta al Mikrahího do Tripolisu. | Zdroj: ČTK

"Je to skandální a nechutné," reagoval mluvčí Bílého domu Robert Gibbs na záběry z triumfálního přivítání teroristy Midžrahího na letišti v Tripolisu.

Proti jeho propuštění protestují významní zákonodárci jako Joe Lieberman, bývalý republikánský kandidát na viceprezidenta. Rozhodnutí skotské justice považuje za porážku v boji proti terorismu.

Lieberman zároveň žádá objasnění libyjských prohlášení, že propuštění Midžrahího souviselo s britsko-libyjskými ropnými a plynovými kontrakty.

Znechucení vyjádřil mimo jiné i ředitel FBI Robert Mueller ve velmi ostře formulovaném dopise skotskému ministru spravedlnosti.

Zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák poukázal na pompézní přivítání libyjského teroristy ve vlasti. V Radiofóru Českého rozhlasu 1 přesto konstatoval zlepšování libyjsko - evropských vztahů, především kvůli tamní ropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák, zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu o vydání libyjského teroristy

Přečtěte si také:
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme