Američané rozhodují o lokaci protiraketové základny

Americký úřadu pro protiraketovou obranu oficiálně potvrdil, že pracuje na návrhu, kam by mohla umístěna první základna systému protiraketové obrany mimo území Spojených států. Washington zvažuje to, že by protiraketová základna mohla být umístěna v Česku i v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení ŘS ERINT | Foto: GlobalSecurity.org

Na jednání o případném umístění protiraketové základny v Česku už přiletěli do Washingtonu experti z českého ministerstva zahraničí a obrany. Dnes by se měli seznámit s plány Američanů na Úřadu pro protiraketovou obranu.

Základna bude vytvářet štít proti jaderným raketám, které by mohly být vystřeleny z Íránu a dalších asijských zemí. Jde o posun v americké strategie poté, co Írán přistoupil k obohacování uranu. Zatím Spojené státy zaměřovaly obranu hlavně vůči Severní Koreji.

Radary a systémy s asi deseti protiraketovými střelami by měly být bojeschopné do roku 2011.

Američané si už v Česku prohlédli všechna tři místa, která pro základnu přicházejí v úvahu - Boletice, Jince i moravskou obec Libavá. Případné umístění protiraketové základny v Česku rozpoutalo ve společnosti rozsáhlou diskusi.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme