Američané rozmlouvají Praze nákup stíhaček

Češi by neměli kupovat stíhačky, pokud na to nemají peníze, tvrdí Spojené státy. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld při schůzce se svým protějškem Jaroslavem Tvrdíkem doporučil, aby se naše armáda zřekla nákupu nadzvukových letounů, pokud by to mělo finančně ohrozit reformu ozbrojených sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy mají obavu, jestli na tento projekt armáda České republiky v současné době má. Spíše by preferovaly dozbrojení zejména pozemních sil, uvedl Tvrdík po setkání. S americkým ministrem se dohodl, že o problematice leteckých sil povedou dále jednání jejich náměstkové Štefan Füle a Lisa Bronsonová.

Měli by hovořit hlavně o podzvukových letounech L-159, ale také o celkové koncepci stíhacího letectva. Jednání náměstků ministrů budou probíhat v rámci zadání české vlády, tedy při pokračování tendru na nákup supersoniků. Půjde při něm o zvažování alternativ pro české letectvo z hlediska budoucího vývoje aliance, sdílení společných kapacit spojenců a dalších variant.

Prezident republiky Václav Havel je pro nákup nadzvukových letounů pro českou armádu. Uvedl to před odletem na summit prezidentů středoevropských zemí, který se koná v Itálii. Václav Havel jakožto vrchní velitel ozbrojených sil musí podle svých slov obhajovat přijatou koncepci české armády.

Jak uvedl, nevyjadřuje se k tomu, které letouny zakoupit, kdy a za jakou cenu. Je ale přesvědčen, že je v zájmu našeho vzdušného prostoru, abychom stíhačky měli. Pro republiku by podle něho bylo nedůstojné, aby ji bránili jiní.

Milan Kopp, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme