Američané s napětím očekávají debatu viceprezidentů

Ve Spojených státech dnes s napětím očekávají druhou předvolební debatu, ve které se tentokrát utkají kandidáti na viceprezidenta. Souputník prezidenta Bushe a současný viceprezident Dick Cheney bude čelit partnerovi demokratického kandidáta Johna Kerryho, kterým je jeho kolega ze Senátu John Edwards.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kerry  a George Bush

John Kerry a George Bush | Foto: EPA

Debata viceprezidentských kandidátů, která měla být původně v americké předvolební kampani spíše okrajovou záležitostí, nabyla na klíčovém významu poté, co se americkému prezidentovi Georgi Bushovi ve čtvrtek příliš nevedlo v televizní diskusi s jeho demokratickým soupeřem Johnem Kerrym.

Republikáni přiznávají, že Bush ve čtvrtek nebyl přesvědčivý a republikánští stratégové tvrdí, že Cheneyho záměrem bude nyní obrátit pozornost veřejnosti opět na teroristické útoky z 11. září 2001, na boj Bushovy administrativy s terorismem.

Kerryho poradci doufají, že Edwards při debatě v Clevelandu využije svých schopností bývalého právníka, aby charakterizoval Cheneyho jako architekta nejhorších rozhodnutí Bushovy administrativy, zejména pokud jde o Irák.

Debata se odehraje na universitě v Ohiu, ve městě Cleveland, jehož obyvatelé patří k nejchudším ve Spojených státech. Je nepsaným pravidlem, že pokud se chce republikán stát americkým prezidentem, musí vyhrát právě v sedmém největším americkém státě Ohiu.

Za čtyři roky vlády republikánského prezidenta Bushe tady ale ztratili 200 tisíc pracovních míst a v samotném Clevelandu je více než 12procentní nezaměstnanost. Demokratická starostka tohoto nejchudšího amerického velkoměsta Jane Campbelová se tomu nediví. "Když utrácíte 200 miliard na Irák, máte podstatně méně peněz na vzdělání, bydlení, rozvoj pracovních míst a zdravotní péči," říká.

Debatu viceprezidentů přijel z Detroitu sledovat i český honorární konzul pro oblast Velkých jezer Tom Prose. Podle něj voliče v průmyslovém Michiganu a v Ohiu zajímá především stav americké ekonomiky. "Jedna z výzev, které tady čelíme je ta, že Spojené státy mají tendenci být v ekonomické a mezinárodní oblasti zahleděné do sebe," konstatoval.

Tom Prose se ztotožnil s názory ocelářů v Clevelandu, kteří se obávají zejména levné konkurence z Číny. Podle honorárního konzula mohou industrializované země uspět v soutěži podle jen, když se více spolehnou na vzdělání, zkušenost a znalosti světového trhu.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme