Američané se bojí antraxu

Americká FBI stále vyšetřuje druhý případ onemocnění snětí slezinnou. Včera se smrtonosným antraxem nakazil na Floridě už druhý člověk. Ten byl spolupracovníkem muže, který v pátek na tuto velmi vzácnou nemoc zemřel. Vyšetřovatelé objevili bakterie antraxu na počítačové klávesnici ve firmě, kde muži pracovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněť slezinná je spojována s útoky biologickými zbraněmi. Onemocnění má podle ředitele státního veterinárního ústavu v Hradci Králové Karla Seidla u lidí nejčastěji kožní formu, kdy se na infikovaném místě těla nejprve objeví puchýř. "Vytváří se otok, samozřejmě s červeným zarudnutím, potom dochází k negróze, rozpadu té pustulky. To je velmi častá forma antraxu u lidí - léčitelná pochopitelně."

Ve Spojených státech se v této souvislosti šíří obavy, že teroristé připravují další útoky, nyní právě s použitím biologických látek. Onemocnění má nejčastěji kožní formu, která je dobře léčitelná penicilínem. Závažnější je podle Karla Seidla - ředitele státního veterinárního ústavu v Hradci Králové, pokud se bakterie dostane do lidského těla vdechnutím. Také zde se dají použít antibiotika. "Ale záleží, v jakém okamžiku bylo podáno. Dále záleží, v jakém stavu je organismus, jeli schopen ještě reagovat na přijetí toho antibiotika, samozřejmě se podává penicilin, ale v mnoha případech je nutno použít vyšší formy širokospektrých antibiotik."

Markéta Kaclová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme