Američané se bojí antraxu

Americká FBI stále vyšetřuje druhý případ onemocnění snětí slezinnou. Včera se smrtonosným antraxem nakazil na Floridě už druhý člověk. Ten byl spolupracovníkem muže, který v pátek na tuto velmi vzácnou nemoc zemřel. Vyšetřovatelé objevili bakterie antraxu na počítačové klávesnici ve firmě, kde muži pracovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněť slezinná je spojována s útoky biologickými zbraněmi. Onemocnění má podle ředitele státního veterinárního ústavu v Hradci Králové Karla Seidla u lidí nejčastěji kožní formu, kdy se na infikovaném místě těla nejprve objeví puchýř. "Vytváří se otok, samozřejmě s červeným zarudnutím, potom dochází k negróze, rozpadu té pustulky. To je velmi častá forma antraxu u lidí - léčitelná pochopitelně."

Ve Spojených státech se v této souvislosti šíří obavy, že teroristé připravují další útoky, nyní právě s použitím biologických látek. Onemocnění má nejčastěji kožní formu, která je dobře léčitelná penicilínem. Závažnější je podle Karla Seidla - ředitele státního veterinárního ústavu v Hradci Králové, pokud se bakterie dostane do lidského těla vdechnutím. Také zde se dají použít antibiotika. "Ale záleží, v jakém okamžiku bylo podáno. Dále záleží, v jakém stavu je organismus, jeli schopen ještě reagovat na přijetí toho antibiotika, samozřejmě se podává penicilin, ale v mnoha případech je nutno použít vyšší formy širokospektrých antibiotik."

Markéta Kaclová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme