Američané se chystají přehodnotit svou pomoc Pákistánu

Spojené státy se rozhodly přezkoumat svou vojenskou pomoc Pákistánu v boji proti terorismu. Jde o přímou reakci na vyhlášení výjimečného stavu v Pákistánu, ke kterému přistoupil pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf | Zdroj: ČTK

Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová potvrdila, že prezident Mušaraf nijak s nekonzultoval se Spojenými státy svůj záměr omezit v Pákistánu ústavní svobody.

Washington vyjádřil vůči jeho rozhodnutím zásadní výhrady a vyzval ho, aby neohrozil parlamentní volby, které mají být už v lednu.

Pokud Američané doopravdy sníží svou pomoc Pákistánu, mohlo by to režim prezidenta Mušarafa ohrozit. Podle ministryně Riceové by se ale důsledky projevily až příští rok, protože Spojené státy už většinu letošních subvencí Pákistánu poskytly.

Pákistánská vláda mezitím potvrdila, že pro výjimečný stav není žádný časový plán. Podle premiéra Šaukata Azíze potrvá, dokud bude potřeba. Dodal, že může trvat měsíce, než se budou moci uskutečnit nové parlamentní volby. Současný parlament ale rozpuštěn nebyl.

V zemi už třetí den pokračuje masové zatýkání islámských radikálů. Přítomnost armády a policie je patrná všude. Mezi zatčenými je podle místního deníku Dawn až 500 protivládně zaměřených politických aktivistů, právníků a soudců. Napětí ve 160 milionové zemi, která je klíčovým spojencem Západu ve válce proti teroru, se týká všech částí Pákistánu.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme