Američané se chystají zpět na Měsíc

Americká vesmírná agentura NASA dnes oznámí plánované pilotované lety na Měsíc. Ještě před oficiálním zveřejněním projektu, který má stát 100 miliard dolarů, ho kritizují zákonodárci ve Washingtonu. Upozorňují na závazky Spojených států v Iráku a na obnovu jihu země po řádění hurikánu Katrina, který si vyžádal 880 mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na povrchu Měsíce | Foto: NASA

S návratem Američanů na Měsíc ale počítá i Bílý dům. NASA chce dostat lidi a náklad na Měsíc poprvé od mise Apolla 17 v roce 1972. Lunární scénář představila NASA v Bílém domě minulý týden.

Program by se měl začít naplňovat v roce 2018, kdy by měli na Měsíci přistát 4 lidé a zůstat tam asi týden. Tento plán je naplněním záměru prezidenta Bushe, který před necelými dvěma lety slíbil, že jeho spoluobčané vystoupí na Měsíci do roku 2020 a možná se pokusí také o pokračování na Mars na menších plavidlech, která mají nahradit po roce 2010 současné raketoplány.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme