Američané se obávají odvety za vražedné řádění svého vojáka v Afghánistánu

Spojené státy, OSN i NATO se omluvily za zabití 16 Afghánců, které má na svědomí americký voják ze základny v Kandaháru. Kvůli incidentu se USA obávají možné odvety, podle českého velvyslance v Afghánistánu jsou však reakce místních zatím překvapivě mírné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánec sedí v autobuse převážejícím tělo člověka zabitého vojákem v Kandaháru

Afghánec sedí v autobuse převážejícím tělo člověka zabitého vojákem v Kandaháru | Zdroj: ČTK

„Voják opustil základnu v Kandaháru uprostřed noci, šel do nedaleké vesnice, kde vstoupil postupně do tří domů a postřílel afghánské obyvatele, ženy a děti nevyjímaje,“ popisuje incident mluvčí sil NATO v Afghánistánu, generál Carsten Jacobson.

„Voják navštívil dvě vesnice. Z vojenské základny do vesnice, kde začal vraždit, je to přes půl druhého kilometru. Mezi těmi dvěma vesnicemi je dalších 500 metrů. Voják jednal rychle, poté, co dokonal dílo zkázy, se vrátil rázným krokem zpátky na základnu a zde se vydal příslušným úřadům,“ upřesňuje český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o incidentu americké armády uvedl na Rádiu Česko velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz, možné motivy vojáka nastínil vojenský psycholog Daniel Štrobl

Nejde o první incident americké armády v Afghánistánu, nicméně žádný zatím neměl tak tragický konec. Podle českého velvyslance jde o velkou ránu pro NATO i Američany, výraznější reakce přesto zatím nezaznamenal.

„Jsem zvědav na reakci Afghánců, protože zatím je v Afghánistánu relativní klid. Když to srovnáme s příběhem omylem spálených koránů, tak tam byl národ pobouřen velmi rychle. Svědčí to o tom, že Afghánci mají patrně trochu jiná měřítka hodnot. U nás život stojí na nejvyšším místě a u muslimů možná stojí na nejvyšším místě svatá kniha koránu,“ říká Pelz.

Afghánistán změní každého

Podle vojenského psychologa Daniela Štrobla je zatím těžké určit, zda voják trpí nějakou duševní chorobou nebo šlo jen o zkrat, je však jasné, že se musel nacházet pod enormním tlakem. Pokud měl voják psychické problémy, mohl si toho všimnout někdo z jeho kolegů, i když ani to nemusí být vždy spolehlivé.

„Rozpoznat se to dá, ale s určitou mírou opatrnosti. Předpokládám, že se takovýto voják musel v průběhu posledních týdnů nebo i měsíců nějak změnit. Háček je v tom, že Afghánistán změní každého. A proto když někdo pozoruje na druhém, že se změnil, tak ho to nemusí až tak překvapovat, neboť to je prostě Afghánistán,“ vysvětluje Štrobl.

Nákladní auto s těly několika mužů a dětí zabitých americkým vojákem v Pandžvaji v provincii Kandahár | Foto: ČTK/AP

„Případ je v mnohém podobný případům střelců na amerických školách. Někde v pozadí vždycky bývá enormní stažení se člověka do sebe, velká introverze a rozvázání vztahů s okolím. Ten člověk by mohl být nápadný tím, že se začíná výrazně stranit kolektivu, to je jeden ze signálů, který by mohl upoutat, pokud takový člověk byl předtím vlídný a přátelský,“ popisuje psycholog.

Na všech velkých amerických základnách jsou podle něj psychologická centra nazývaná Behavioral Center, kde je vždy profesionální psycholog, který má k ruce další terapeuty a sledují dopady válečné zkušenosti na vojáky.

Česká armáda sází na prevenci

Vrchní psycholožka Armády ČR kapitánka Helena Sováková, která působila na vojenských misích v Iráku i v Afghánistánu, ve Stalo se dnes v souvislosti s možností výskytu duševní choroby u českých vojáků doplnila, že česká armáda sází na prevenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O duševní zátěži českých vojáků v zahraničních misích jsme ve Stalo se dnes mluvili s vrchní psycholožkou Armády ČR, kapitánkou Alenou Sovákovou.

„U nás je prevence na prvním místě. Český voják, který chce vstoupit do armády, musí projít psychologickými testy. A pokud jde do operace, prochází těmi testy znovu. Takže pravděpodobnost duševní choroby u vojáka české armády je velmi nízká,“ uvedla.

„My se snažíme, jako psychologové, být v těch operacích aktivní. To znamená, že podporujeme vojáky už přitom, když se připravuje operační úkol. Vyhodnotíme si možné zátěžové faktory, které v operaci mohou nastat. Oni jsou velmi dobře připraveni i v psychologické první pomoci, kdy sami vědí, jak mohou pomoci svému kolegovi či kamarádovi, když se dostane do nějaké zátěžové situace,“ přiblížila psycholožka.

Taliban hrozí odvetou

Taliban už slíbil, že smrt 16 afghánských civilistů pomstí a vystupňuje prý své útoky proti „duševně nemocným americkým barbarům“. Podle pracovníka organizace Člověk v tísni Amirzady Ahmadzaie budou útoky pokračovat jako dosud, mohou však být intenzivnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Afghánců i Talibanu popsal na Rádiu Česko Amirzada Ahmadzai z Člověka v tísni

„Bude to mít vliv i na mírové vyjednávání. Nebezpečnější změna může být, že se přidá více bojovníků do řad Talibanu, může se změnit způsob války, budou se více schovávat v některých vesnicích. Taliban se to bude snažit využít pro svou propagandu i pro vyjednávání s afghánskou vládou při jednání s Američany,“ předpokládá Ahmadzai.

Potvrzuje, že protesty nejsou příliš silné: „Afghánci vnímají tento útok úplně jinak než události jako spálení koránu v Bagrámu. Zatím demonstrace nejsou moc velké, byly vyhlášeny na východě Afghánistánu a pár demonstrantů přišlo i v jiných místech. Možná ale nějaké demonstrace budou po pátečních modlitbách nebo zítra v průběhu dne. Ale nemyslím, že budou tak masové.“

„Někteří Afghánci žádají, aby byl viník potrestán v zemi a veřejně nebo aby země zrušila vyjednávání o dalším setrvání amerických vojáků po roce 2014. Talibanci určitě využijí situaci pro svou propagandu a budou chtít, aby Američané odešli úplně a co nejdřív,“ míní Amirzada Ahmadzai.

Američané se bojí reakce

NATO označilo čin za hluboce politováníhodný, ale motiv vojákova činu zatím nezná. Afghánský prezident Hamíd Karzáí čin označil za popravu a vyzval Spojené státy k vysvětlení masakru. Zároveň velvyslanectví Spojených států amerických vybídlo své občany v Kandaháru k velké opatrnosti při cestách.

Americký prezident Barack Obama označil v telefonickém hovoru s afghánským kolegou Hamídem Karzáím vražedné řádění vojáka za tragické a šokující.

Barack Obama při rozhovoru s Hamídem Karzáím | Foto: Reuters

„Odsuzujeme jakýkoli útok člena amerických ozbrojených sil proti nevinným civilistům a veškeré násilí proti civilistům. Ujišťujeme obyvatele Afghánistánu, že jedinec či jedinci zodpovědní za tento hrozný čin budou dopadeni a postaveni před soud,“ poznamenal americký vyslanec při OSN James Cunningham.

Američané se obávají, že incident dále zvýší protiamerické nálady v afghánské společnosti. Reputaci Američanů tam v poslední době zhoršilo například neúmyslné spálení koránů na americké základně, před rokem pak močení vojáků na zabité povstalce.


K zabití nejméně 16 civilistů došlo ve vesnici Pandžvaj v provincii Kandahár

Lucie Husárová 1, Jan Prokeš, Ivana Šulcová, bre, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme