Američané se obávají ptačí chřipky

Americká vláda se začíná obávat případné pandemie ptačí chřipky. Zákonodárci požadují, aby Bílý dům jmenoval zvláštního koordinátora a aby vláda vykupovala prošlé vakcíny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Ve Washingtonu se o tomto riziku velmi intenzivně diskutuje a možnému ohrožení se věnuje také prezident George Bush. V případě potřeby je připraven vyslat do zasažené oblasti Spojených států armádu, aby zajistila karanténu.

Zdravotníci varují před rizikem rozšíření ptačí chřipky po světě už několik let, ale Washington bere hrozbu vážně až nyní. Zákonodárci chtějí vyčlenit na prevenci téměř čtyři miliardy dolarů.

Prezident Bush naznačil, že v případě rozšíření ptačí chřipky by místní vlády jednotlivých amerických států nebyly zřejmě schopné situaci zvládnout, tak, jako po hurikánech Katrina a Rita. Kongres by podle něj měl v takovém případě Bílému domu povolit nasazení armády.

Současné zákony nedovolují americké armádě suplovat pravomoci policie a vojáci nesmějí být povoláni proti domácímu obyvatelstvu.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme