Američané se omluvili za krádeže ze "zlatého vlaku"

Spojené státy se omluvily maďarským Židům za krádeže ze ,,zlatého vlaku". Americká vláda už v březnu odsouhlasila, že zaplatí za majetek maďarských Židů, který nacisté převáželi koncem války z Maďarska do Bavorska 25 a půl miliónu dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

galerie

galerie | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Majetek v odhadované hodnotě asi 120 miliónů dolarů měli po zadržení vlaku rozebrat američtí vojáci. Šlo o 24 vagónů naplněných zlatem, stříbrem, drahocennými šperky, kožešinami, porcelánem, obrazy a jinými cennostmi, které nacisté zabavili asi 800 tisícům maďarských Židů během roku 1944.

Poklady při ústupu z Maďarska naložili do speciálního vlaku, jehož obsah byl postupně rozkraden a rozebrán. Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo omluvu v níž uznává, že někteří američtí vojáci sebrané předměty nevrátili.

Spojené státy se snaží poskytnout smysluplné vyrovnání těm maďarským Židům, kteří přežili holokaust, dosud žijí a potřebují finanční pomoc.

Protože maďarské oběti holokaustu žijí na celém světě, půjde po dohodě s židovskými organizacemi 40 procent odškodnění do Izraele, 22 procent do Maďarska a 21 zůstane ve Spojených státech.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme