Američané se z Afghánistánu stáhnou do konce roku 2014, potvrdil Obama

Spojené státy chtějí stáhnout své vojáky z Afghánistánu do konce roku 2014. Potvrdil to americký prezident Barack Obama při nečekané návštěvě Afghánistánu. Krátce po Obamově odletu zaútočil v metropoli Kábulu sebevražedný atentátník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Afghánistánu

Američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: Allauddin Khan | Zdroj: ČTK

Obama strávil v Afghánistánu několik hodin. Během nich se setkal se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím. Prezidenti podepsali dohodu o strategickém partnerství, která mapuje budoucí americko-afghánské vztahy.

Smlouva upřesňuje další podmínky pro vojenskou spolupráci obou zemí po roce 2014. Na tento rok je plánováno stažení amerických vojsk z Afghánistánu. Podle podepsané dohody by ale určitý počet vojáků měl v zemi zůstat i po tomto datu.

Vztahy mezi USA a Afghánistánem byly v poslední době poměrně napjaté. Prezident Karzáí vyčítal nejen Spojeným státům, ale i dalším zemím NATO, že při akcích proti Talibanu umírá příliš mnoho civilistů. Američané zase viní afghánskou vládu, že nepostupuje dostatečně razantně proti široce rozšířené korupci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčiny teroristických útoků v Afghánistánu odhalil ve Světě o desáté odborník na bezpečnost a terorismus z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler

Návštěva měla tedy uklidnit situaci a přispět ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Obama také v půl druhé středoevropského času přímo z Afghánistánu promluvil prostřednictvím televizního přenosu k Američanům.

„Nebudu vystavovat Američany nebezpečí o jediný den déle, než bude nezbytně nutné,“ prohlásil mimo jiné v projevu k národu. Řekl také, že v temnotě před úsvitem je v Afghánistánu na horizontu vidět světlo nového dne.

Krátce poté, co Obama z Afghánistánu odletěl, došlo v hlavním městě Kábulu k sebevražednému útoku. Atentátník odpálil auto plné výbušnin v jedné z ulic ve východní části města, kde se nachází několik zahraničních vojenských základen. K útoku, při kterém zahynulo šest lidí, se přihlásili povstalci z hnutí Tálibán.

Scénáře po odchodu vojsk: Tálibán, nebo Paštuni

Hnutí o sobě dalo vědět koordinovanými teroristickými útoky hned začátkem jara. Mezi scénáři předpokládajícími vývoj po odchodu koaličních vojsk momentálně vede takzvaná retalibanizace, tedy návrat Tálibánu do vrcholné politiky státu.

Jako nepravděpodobnější potvrzuje tuto verzi i odborník na bezpečnost a terorismus z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler:

„Všichni odborníci se na tom shodují. Jde jen o to, aby to byl jiný Tálibán než ten, který byl svržen v roce 2001. Je třeba se s ním nějak domluvit, odkud kam on může postupovat, kde je jakási červená hranice, kterou nesmí překročit.“

Před rokem byl zabit Usáma bin Ládin, lidé jeho smrt slavili v ulicích

Číst článek

Eichler předpovídá Afghánistánu horké bojové léto. „Budou to akce typické pro tyto aktivisty asymetrické války, kteří dělají výpady typu ‚udeř a zmiz‘. Navíc mají větší odhodlání, tolik nelpí na svém životě. Je to psychologická válka,“ tvrdí.

Autory těchto útoků jsou převážně Paštuni žijící v Pákistánu a podle Eichlera je právě rozdělení Paštunů příčinou celého konfliktu.

„Část jich je v Afghánistánu a část v Pákistánu. To je ono britské dědictví ‚rozděl a panuj‘. A nejsou to jenom Paštuni, máme Kurdy a podobně. Bude velká výzva 21. století vrátit se k rozdělení těchto velkých etnik. Paštuni budou nějak usilovat o vytvoření nějakého jednotného Paštunistanu,“ varuje.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Lucie Maňourová, Martin Matějka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme