Američané se z Afghánistánu začnou stahovat v příštím roce, potvrdil Obama

Posílení amerických jednotek v Afghánistánu, o kterém loni rozhodl prezident Obama, přispělo k oslabení Talibanu i Al-Kaidy. Úspěchy jsou ale křehké a dají se zvrátit. Tak vyznívá hodnocení americké válečné strategie, které si nechal připravit americký prezident Barack Obama. Ten se dnes k dokumentu veřejně vyjádřil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama

Prezident Obama | Foto: Bílý dům

Americké jednotky začnou z Afghánistánu odcházet na jaře příštího roku. Potvrdil to prezident Barack Obama, když vystoupil k výročnímu hodnocení situace v zemi, kde mají po loňském posílení Spojené státy asi 100 tisíc vojáků.

„ Spojené státy jsou na dobré cestě, aby splnily své cíle v Afghánistánu. V příštím roce, konkrétně v červenci, proto začnou se zodpovědným snižováním počtu vojáků,“ uvedl mimo jiné prezident Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barack Obama vystoupil k výročnímu hodnocení situace v Afghánistánu. Podrobnosti ve Stalo se dnes přiblížil zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.

To podle něj neznamená, že by se Američané stáhli okamžitě a najednou. Nicméně počítají s tím, že by v roce 2014 ukončili všechny bojové operace a předaly zodpovědnost za situaci v zemi zcela Afgháncům.

Taliban i Al Káida jsou podle Baracka Obamy pod největším tlakem od začátku války v roce 2001. A to hlavně kvůli loňskému navýšení amerických vojenských sil v Afghánistánu, ale i tak představují obě extrémistické organizace dál velké nebezpečí.

Jak ve Stalo se dnes řekl zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka, americká vláda potřebuje, aby v Afghánistánu byla přijatelná vláda, administrativa a soudnictví.

„A to všechno, aby bylo nezkorumpované, jako to bylo a jak to zatím pořád je. Prostě, aby byl Afghánistán života schopný stát, který se nezhroutí hned po odchodu zahraničních vojáků a nevrátí se do takového chaosu, do jakého se dostal po odchodu sovětské armády v roce 1989,“ přiblížil.

Americká veřejnost je už netrpělivá

Všechny průzkumy veřejného mínění podle zpravodaje vypovídají o tom, že americká veřejnost je situací už unavená. Stále víc Američanů si podle průzkumu myslí, že se situace v Afghánistánu vyvíjí špatným směrem.

„Podle posledního průzkumu pro stanici ABC si přes 60 procent Američanů myslí, že celá válka nestála vůbec za to. I když na konci listopadu zveřejnil renomovaný Galupův ústav jiný průzkum, podle kterého se aspoň v posledním roce mírně zvýšil počet Američanů, kteří si myslí, že to v Afghánistánu vypadá aspoň o něco lépe, než před posílením jednotek,“ dodal Pohanka.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme