Američané se za rok začnou stahovat z Afghánistánu. Pokud to situace umožní

Začátek odchodu amerických vojáků z Afghánistánu v polovině příštího roku je cíl americké vlády. Nejde ale o politický závazek, který musí být naplněn za každou cenu. Samotné zahájení i rychlost stahování vojenských jednotek budou záviset na vývoji podmínek v neklidné středoasijské zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raněný civilista v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Prohlásil to nový velitel mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu, americký generál David Petraeus, který už vedl relativně úspěšně protipovstaleckou misi v Iráku.

„Ten termín stanovený prezidentem je od začátku podmíněný. Pokud to dovolí podmínky, začne předávání pravomocí afghánským kolegům ve vládě a ozbrojených silách. Jenom v takové situaci bude zodpovědné začít snižovat stavy našich vojáků v Afghánistánu,“ uvedl Petraeus.

Počet vojáků padlých v Afghánistánu přesáhl dvě tisícovky. Většinu, 1226, z toho tvoří Američané, kteří mají v zemi nejvíc vojáků.

Vít Pohanka, Jan Prokeš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme