Američané se začínají smiřovat s Evropou

Před nadcházející cestou prezidenta George Bushe na starý kontinent, proletí během následujících sedmi dní devíti zeměmi Evropy a Blízkého východu nová ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Cesta šéfky americké diplomacie je plná symbolických gest. Prvním z nich je to, že cestu usmíření začíná hlavním projevem v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová

Condoleeza Riceová | Foto: Bílý dům

Naplňují se předpoklady, že nová americká ministryně zahraničí bude více cestovat a zasadí se o utužení transatlantické aliance při první vhodné příležitosti, která nastala právě po palestinských a iráckých volbách.

Riceová chce ukázat, že Spojené státy nevedou monolog, ale usilují o přímý dialog. Během této návštěvy Evropy zavítá Riceová k nejbližším spojencům do Velké Británie, Itálie, do Polska, ale také do zemí, které měly výhrady k Iráku - Německa, Turecka a do Francie.

V Izraeli a na palestinských územích Riceová zopakuje, že palestinský stát je na dosah, ale nevznikne, dokud nebude mezi Araby a Židy mír. Prezident Bush v poselství o stavu unie slíbil Palestincům dalších 350 miliónů dolarů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme