Američané se začínají smiřovat s Evropou

Před nadcházející cestou prezidenta George Bushe na starý kontinent, proletí během následujících sedmi dní devíti zeměmi Evropy a Blízkého východu nová ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Cesta šéfky americké diplomacie je plná symbolických gest. Prvním z nich je to, že cestu usmíření začíná hlavním projevem v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová | Foto: Bílý dům

Naplňují se předpoklady, že nová americká ministryně zahraničí bude více cestovat a zasadí se o utužení transatlantické aliance při první vhodné příležitosti, která nastala právě po palestinských a iráckých volbách.

Riceová chce ukázat, že Spojené státy nevedou monolog, ale usilují o přímý dialog. Během této návštěvy Evropy zavítá Riceová k nejbližším spojencům do Velké Británie, Itálie, do Polska, ale také do zemí, které měly výhrady k Iráku - Německa, Turecka a do Francie.

V Izraeli a na palestinských územích Riceová zopakuje, že palestinský stát je na dosah, ale nevznikne, dokud nebude mezi Araby a Židy mír. Prezident Bush v poselství o stavu unie slíbil Palestincům dalších 350 miliónů dolarů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme