Američané sestřelili syrský suchoj, bombardoval kurdské jednotky

Americká stíhačka F-18 sestřelila nedaleko Rakky bitevník Suchoj 22 syrského letectva. Podle vyjádření Mezinárodní koalice napadla syrská armáda arabsko-kurdské jednotky, které bojují proti Islámskému státu v Rakce. Syrské letadlo údajně bombardovalo jejich pozice. Americký stroj proti němu vystartoval z letadlové lodi ve Středozemním moři.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká stíhačka F/A-18 Hornet | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Zdá se, že se v Sýrii otevírá další a mnohem nebezpečnější kapitola tamního konfliktu. To, že po porážce Islámského státu válka v Sýrii opravdu nabere nový směr, naznačuje i dobytí části syrsko-iráckých hranic hnutím Hizballáh. Píší o tom stránky libanonské televize al-Majádín.

Ozbrojenci Hizballáhu se na hranicích setkali z obou stran a znamená to tedy, že Íránem financované hnutí bojuje jak v Sýrii, tak i v Iráku. Podle al-Majádínu tak vytvořil Hizballáh koridor mezi Irákem a Sýrií i přes americkou snahu tomu zabránit.

Írán také v Sýrii přímo zasáhl. Poprvé vystřelil rakety středního doletu, které přeletěly Irák a zasáhly cíle Islámského státu v Sýrii. Írán tak chtěl potrestat teroristickou organizaci za útoky, které nedávno spáchala přímo v Teheránu, jak uvádí stránky libanonské televize al-Majádín.

Přímo v Rakce se podle všeho svádí rozhodující boj proti džihádistům z takzvaného Islámského státu. Podle stránek tiskové agentury syrských Kurdů ANHA se kurdsko-arabské Syrské demokratické síly prokousávají dalšími čtvrtěmi do centra Rakky. ANHA také přinášejí svědectví údajného dezertéra od Islámského státu.

Ten popisuj, jak se džihádistů v Rakce zmocnila panika, když před několika měsíci začala ofenziva a obklíčení města se začalo zužovat. Mnozí ozbrojenci prý tehdy odhazovali zbraně a pokoušeli se z Rakky utéct. Komu se to nepovedlo a Islámský stát chytil, ten přišel doslova o hlavu, a to rukou hlavně saúdských příslušníků Islámského státu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme