Američané si letos o čtyři týdny prodlouží letní čas

Američané se mohu tento víkend radovat. Zcela bezbolestně jen posunutím ručičky hodin o šedesát minut kupředu sníží emise skleníkových plynů. V neděli ve dvě hodiny ráno místního času (09:00 SEČ) přejdou totiž Spojené státy na letní čas. Letos to bude o tři týdny dříve, než bylo dosud obvyklé. Hodinový posun potrvá do 4. listopadu, tedy o týden déle. Dodatečné čtyři týdny letního času sníží spotřebu paliv a podle expertů poklesne i odběr elektrické energie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po newyorském Times Square se stále valí davy chodců

Po newyorském Times Square se stále valí davy chodců | Foto: Milan Kopp

Pro zemi, kde se vedou spory o všechno, ale nepřekvapí, že časová úspora ve prospěch denního světla má spoustu stoupenců a ovšem i kritiků. Softbalové týmy, které se scházejí po práci k odpolední hře, mohou odstartovat sezonu o něco časněji. Stejně jako ti, kteří propadli rituálu opékání na zahradách a dvorcích. Výrobcům cukrovinek stoupne odbyt při podzimním svátku halloween, protože děti budou mít navíc hodinu denního světla, aby mohly obcházet dům po domu a koledovat o sladkosti. Policie a justiční orgány se domnívají, že možná poklesne večerní míra kriminality.

Jiný názor na letní čas budou mít ti, kteří musí vstávat časně nebo pracují v dopravě. Farmáři například ztratí cennou ranní hodinku. Ortodoxní Židé, kteří čekají s modlitbou na východ Slunce, lobovali dokonce proti časovému posunu. Letečtí dopravci zase upozorňují, že jejich letový řád se ještě více rozejde s Evropou, což je bude stát miliony dolarů. Majitelé elektronických přístrojů musejí aktualizovat programové vybavení, které je nastaveno na přechod k letnímu času až o tři týdny později.

Ale to jsou maličkosti ve srovnání s úsporami, které prodloužení letního času přinese. Podle Americké rady pro účinné využívání energie zredukují energetické úspory množství emisí oxidu uhlíku v příštích třinácti letech o téměř 1,1 milionů tun. Vědci spojují oxidy uhlíku, které se uvolňují do ovzduší při spalování fosilních paliv, s globálním oteplováním a s nevypočitatelnými a hrozivými změnami klimatu.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme