Američané si připomenou výročí teroristických útoků

Ve Spojených státech si dnes připomenou, že už uplynuly čtyři roky od tragického úterý 11. září 2001, kdy tři unesená letadla navedli teroristé na Světové obchodní středisko v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrté z letadel, nad kterým získali teroristé kontrolu, nedokončilo svou ďábelskou misi díky hrdinství pasažérů. 15 minut letu do Bílého domu nebo Kongresu, kam s ním únosci pravděpodobně mířili, se dopravní letadlo zřítilo na poli v Pensylvánii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

WTC v plamenech | Zdroj: Reuters

Veřejnost se brzy po 11. září dozvěděla to základní, po útoku teroristů na newyorská dvojčata bylo ve vzduchu ještě čtvrté letadlo společnosti United Airlines. Čtyřicet lidí z letu číslo 93 se stalo rukojmími teroristů, kteří jim tvrdili, že mají bombu, snaží se dostat na letiště a vznést požadavky.

Dochované záznamy konverzace z kokpitu, vzkazy na záznamnících a rozhovory cestujících z paluby s příbuznými na zemi potvrzují, že rukojmí měli asi hodinu na to, aby se dozvěděli pravdu o záměrech teroristů a přišli s vlastním plánem. Americký televizní kanál Discovery uvedl ke čtvrtému výročí teroristických útoků hraný dokument, ze kterého je zřejmé, že cestující a část posádky, měli dost času na to, aby si uvědomili, co je čeká, když nezasáhnou.

Dvojčata už byla v té době zasažena a osud letu 93 začínal být také jasný. Manžel letušky Sandy Bradshawové jí nabádal, aby se s cestujícími snažili získat kontrolu nad letadlem. Naopak manželka Toma Burnetta, která vše vyděšená sledovala doma se třemi malými dětmi radila, ať sedí v klidu. Matka Marka Birghamová nejdříve nechtěla synovi říci pravdu, ale nakonec mu nechala vzkaz na záznamníku: snaž se je přemoci pokud můžeš. ,,Miluji tě zlatíčko, hodně štěstí, ahoj."

Část lidí našla tolik síly a odvahy, že se o odpor pokusila a díky jejich odvaze zůstal Washington chráněn druhého zásahu. Tento týden byl právě ve Washingtonu zveřejněn vítězný návrh na památník cestujícím a posádce letu United Airlines číslo 93.

Do deseti let vyroste na poli u Shansville v Pennsylvánii kaple, ve které bude vítr stále rozeznívat 40 kovových trubic. Každý zvuk bude zvoněním pro jednu z obětí. Vítězný z pěti návrhů, které se z více než tisícovky zaslaných dostali do posledního kola, je podle rodin obětí z letu 93 jedním z nejvýznamnějších milníků v uctívání těch, kteří tragicky zahynuli při násilně přerušeném letu z New Jersey do Kalifornie. Pole v Pensylvánii, kde se letoun zřítil, navštíví už teď každý rok přes 130 tisíc lidí, u dočasného památníků hledají odpovědi na otázky, které se i po čtyřech letech někteří bojí nahlas i vyslovit.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme