Američané si připomínají 7. výročí teroristických útoků na New York a Washington

Dnes uplyne sedm let od teroristických útoků na Spojené státy. U Pentagonu bude otevřený nový památník a výročí si připomenou i oba hlavní prezidentští kandidáti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

New York 11. září 2001 | Foto: Archiv ČRo

Malý parčík, v něm 184 žulových laviček se jmény 184 obětí útoku. Takovou podobu má památník u Pentagonu, který dnes bude otevřený. V New Yorku se budou na Ground Zero, kde stály mrakodrapy Světového obchodního centra, číst jména lidí, kteří tam přišli o život.

Oba hlavní kandidáti na prezidenta, republikán John McCain a demokrat Barack Obama, budou s příbuznými obětí a místními politiky v New Yorku a přislíbili, že se v den výročí zdrží předvolebních výpadů.

Podle režiséra českého původu Miloše Formana, se Spojené státy po útocích změnily: "No změnilo se strašně moc. Protože strašlivě to tu Ameriku vystrašilo. Podívejte se, jak si oni tady klidně přiletí a během několika vteřin nám zlikvidují dvě největší budovy v celé Americe. To byl šok!"

John Del Giorno pořizoval z vrtulníku 11. září 2001 jedny z nejznámějších záběrů kolabujících věží.

Přehrát

00:00 / 00:00

John Del Giorno přibližuje své pocity při natáčení 11. září 2001

Výročí útoků na New York a Washington dnes bude věnovaný pořad Pod kůži. V něm uslyšíte také celý rozhovor s kameramanem Del Giornem i názory Miloše Formana. Poslouchejte Radiožurnál po 11. hodině!

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme