Američané si prohlédli obávaný Jongbjon

Americká delegace navštívila severokorejský jaderný komplex v Jongbjonu. Jde o první případ od loňského vypovězení inspektorů OSN, kdy vedení KLDR umožnilo cizincům vstoupit do tohoto zařízení, o kterém se soudí, že slouží k výrobě jaderných zbraní. Účastníci mise jsou s průběhem návštěvy spokojeni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sig Hecker

Sig Hecker | Zdroj: ČTK

Členové delegace oznámili, že Severokorejci splnili všechny jejich požadavky, odmítli ale sdělit detaily. Mise je oficiálně považována za soukromou, ale jak řekl televizi BBC jediný odborník na jadernou problematiku v jejích řadách, Sig Hecker, jeho první povinností je informovat americkou vládu.

"Navštívili jsme řadu míst včetně Jongbjonu. Naši hostitelé s námi spolupracovali a byli po celou dobu velmi zdvořilí. Těším se, až s tím, co jsme se dozvěděli, budu moci seznámit veřejnost, bohužel, dnes to ještě nejde."

Sig Hecker v letech 1985-1997 řídil americkou národní laboratoř v Los Alamos, která vyrobila první americkou jadernou bombu.

Spokojen s průběhem návštěvy je i vedoucí neoficiální americké delegace, profesor John Lewis ze Stanfordské univerzity. Jak řekl BBC, mohli navštívit všechna místa, která chtěli vidět.

"Pozvalo nás ministerstvo zahraničí. Poslali jsme jim seznam všech našich požadavků - oni je všechny splnili, stejně jako všechny další požadavky, které jsme vznesli později. To, co jsme v KLDR viděli, se týkalo všech otázek, nejenom jaderných zbraní."

Severní Korea nicméně popřela spekulace, že má v plánu napodobit Libyi a svůj program vývoje jaderných zbraní zrušit. Učinila tak poté, co ukázala americké delegaci elektrárnu v Jongbjonu. V prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí se bez dalších podrobností říká, že KLDR Američanům předvedla "jadernou odstrašující sílu".

Spojené státy komunistickou Koreu v roce 2002 obvinily, že v rozporu s mezinárodnímu úmluvami pracuje na výrobě jaderných zbraní. Pchjongchjang tajný program na obohacování uranu přiznal.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme