Američané slibují zvýšit pomoc po palestinských volbách

Spojené státy pozorně sledují volby v Palestině a považují je za test Bushovy politiky šíření demokracie na Blízkém východě. Ještě aktivnější roli v této oblasti přislíbil šéf americké diplomacie Colin Powell.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odevzdávání zbraní před volební místností | Foto: EPA

Zahraničně političtí odborníci ve Washingtonu ale upozorňují na to, že demokracie může snadno vytvořit stejně tolik problémů, jako jich vyřeší.

Hned, jak si Palestinci vyberou Arafatova nástupce, jsou Spojené státy připravené nabídnout jim výraznou pomoc. Ministr zahraičí Colin Powell řekl, že Američané mohou zvýšit finanční pomoc a přispět k reorganizaci palestinckých ozbrojených složek. Novému vůdci palestinského lidu také mohou poradit, jak zeefektivnit vládu a bojovat proti korupci, řekl šéf americké diplomacie pro televizi ABC.

Washingtonská vláda očekává, že nové palestinské vedení zastaví teroristické aktivity a že Izrael na oplátku propustí politické vězně. Cílem je také návrat k izralesko-palestinskému mírovému plánu, řekl odstupující ministr.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme