Američané sníží počet jaderných zbraní, slíbil na summitu v Soulu Obama

Spojené státy mají více nukleárních zbraní, než potřebují, prohlásil v Soulu na summitu o jaderné bezpečnosti prezident Barack Obama. Dodal, že Američané budou v budoucnu počet těchto zbraní snižovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu

Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu | Zdroj: Reuters

Obama pak znovu zdůraznil potřebu jaderného odzbrojení, o které mluvil před třemi lety v Praze. Podobný názor zastává ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který na summitu zastupuje Českou republiku.

„Sdílíme ideály prezidenta Obamy, které vyhlásil v Praze. Zde se musí brát, aby byla jistá vyváženost. Tedy nemůžeme jednostranně odzbrojovat, nýbrž jenom dvoustranně, co se Evropy týče,“ vysvětlil Schwarzenberg asijské zpravodajce Českého rozhlasu Kateřině Procházkové.

Hlavním tématem summitu bude Severní Korea. Pchjongjang totiž oznámil, že v polovině dubna vystřelí do vesmíru svůj první satelit. Spojené státy a západní země jsou ale přesvědčeny, že se KLDR chystá provést raketový test.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková informuje přímo ze Soulu o průběhu summitu

Americký prezident vyzývá Severní Koreu k odpovědnosti. V případě uskutečnění testu prý mohou být na zemi uvaleny další sankce. Američané dokonce zvažují, že Severokorejcům neposkytnou slibovanou potravinovou pomoc.

Jižní Korea dnes Pchjongjang varovala, že pokud raketa naruší vzdušný prostor nad jejím územím, zřejmě ji sestřelí. KLDR už raketu podle jihokorejských zdrojů převezla na odpalovací zařízení na severozápadě země a nasměrovala ji namísto původně plánovaného Japonska na Austrálii a Indonésii.

O pokračující severokorejské provokaci diskutovali na okraji summitu Obama a prezident Chu Ťin-tchao. Čínský vůdce byl vyzván, aby Peking zesílil svůj vliv na KLDR a pomohl změnit chování Pchjongjangu vůči Západu.

Americký prezident už v Soulu během bilaterální schůzky mluvil také se svým ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem. Oba státníci se shodli na přetrvávajících rozporech mezi Washingtonem a Moskvou. Jednání se týkalo hlavně postoje k Sýrii a k protiraketovému systému, který začíná NATO budovat v Evropě.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zúčastnil pracovní večeře na summitu v Soulu | Foto: Kateřina Procházková

Rusko požaduje právní záruky, aby štít nebyl zaměřen proti němu. Moskva se chce také stát plnohodnotným účastníkem systému, s tím ovšem Washington nesouhlasí. Kreml proto hrozí protiopatřeními. Dialog je ovšem podle obou prezidentů možný a podle Medvěděva dokonce nezbytný. Obama už přijal pozvání do Ruska, kam by měl dorazit v květnu.

Další významné setkání proběhlo mezi Medvěděvem a jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem. Severní Korea by se podle nich měla nejprve zaměřit na zajištění potravy pro všechny obyvatele, místo aby investovala do balistické střely.

První oficiální schůzkou v rámci summitu byla pracovní večeře. Jihokorejská média hodnotí úvodní setkání všech 53 politických lídrů jako úspěšné. Politici diskutovali například o tom, že během loňského roku došlo ve světě ke snížení množství materiálu, který se používá při výrobě jaderných zbraní.

Severokorejská hrozba bude dominovat summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu

Číst článek

Ondřej Černý, Helena Berková, Kateřina Procházková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme