Američané stále váhají s vysláním Johna Boltona do OSN

Zahraniční výbor amerického Senátu odmítl podpořit kandidáta na velvyslance Spojených států v OSN Johna Boltona. Muž, který má podle představ prezidenta Bushe přimět světovou organizaci k razantnější reformě, představuje podle řady zákonodárců americkou jednostrannost a aroganci, kterou svět Spojeným státům nejvíce vyčítá. A to jak demokratů, tak republikánů. "John Bolton je ukázkovým příkladem člověka, který by neměl být v diplomatické službě," uvedl například republikánský senátor George Voinovich. Zahraniční výbor Senátu Boltonovu kandidaturu nepodpořil a poslal ji na hlasování do pléna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Ani po týdnech jednání a vysvětlování se nepodařilo řadu demokratických senátorů a jednotlivé republikány přesvědčit, že Bolton není zaujatý vůči OSN a že nezastrašoval zpravodajské analytiky a nebyl hrubý na podřízené.

Pokud Bílý dům nakonec přeci jen spornou nominaci Johna Boltona nestáhne, má tento "nediplomatický diplomat" šanci projít Senátem a dostat se do OSN, kde už na jeho osobu teď koukají skrz prsty. Prezident Bush chce do OSN silného muže, ale výhrady senátorů pro něj znamenají nečekaný nezdar.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme