Američané startují pětidenní oslavy inaugurace prezidenta

Ve Spojených státech dnes odstartovaly pětidenní oslavy nástupu nového prezidenta do Bílého domu. Barack Obama vyrazil na triumfální cestu zvláštním vlakem z Filadelfie do Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Vojtěch Pohanka

Nastupující americký prezident jede ve stopách svého předchůdce Abrahama Lincolna a na cestě z Filadelfie do Washingtonu má několik setkání s příznivci. To je ale jen začátek. V neděli budou před Lincolnovým památníkem ve Washingtonu na Obamovu počest koncertovat rockové a popové hvězdy jako Bruce Springsteen, Stewie Wonder a skupina U2.

Očekává se, že přes mrazivé počasí přijdou statisíce lidí. Kromě toho se už dnes konají desítky dalších akcí organizovaných nevládními organizacemi a ty budou pokračovat až do samotné inaugurace v úterý.

Ve Washingtonu platí přísná bezpečnostní opatření a očekávají se velké komplikace v městské hromadné dopravě, která bude podle všeho čelit obrovskému náporu návštěvníků z celých Spojených států.

Obama jede vlakem jako Lincoln

Nastupující americký prezident Barack Obama jede ve stopách svého slavného předchůdce Abrahama Lincolna. Amerika si totiž potrpí na symboly. V tomto případě jde o to, že Abraham Lincoln vysvobodil v devatenáctém století černochy z otroctví. A Barack Obama bude prvním černošským prezidentem, symbolickým završením Lincolnova odkazu.

Triumfální cestu Abrahama Lincolna ale Barack Obama kopíruje jen z velmi malé části. Lincoln totiž neměl v roce 1861 na vybranou. Letět pochopitelně nemohl, a tak mu cesta do Washingtonu z rodného Illinois trvala 12 dní. Zastavil přitom a řečnil v sedmi desítkách měst.

Prezident Lincoln také čelil v roce 1861 hrozbě atentátu v Baltimore. Změnil proto plán, přijel zvláštním neohlášeným vlakem a městem proklouzl v přestrojení. Do Washingtonu přijel nepozorován a bez uvítacích obřadů v doprovodu šéfa ochranky, slavného zakladatele detektivní kanceláře Allana Pinkertona.

Tajná služba, policie a FBI nenechávají nic náhodě ani nyní. Nastupující prezidenta přijdou podle očekávání pozdravit na zastávky davy lidí, další tisíce jich mají lemovat trať. Možnost incidentu je stejná jako při kterékoli podobné příležitosti. Navíc existuje riziko sabotáže nebo přímo útoku na železniční trati, i když bezpečnostní služby podle oficiálních prohlášení o žádné konkrétní hrozbě nevědí. Železniční společnost Amtrak uvádí, že bezpečnostní přípravy trvaly celé týdny.

Barack Obama absolvuje jen poslední část cesty z Filadelfie do Washingtonu, dlouhou 220 kilometrů. Ve Wilmingtonu ve státě Delaware se k němu přidá viceprezident Joe Biden, aby společně s rodinami dorazili do hlavního města.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme