Američané stříleli v Iráku do davu: nejméně 15 mrtvých

V irácké Fallúdži, asi 50 kilometrů západně od Bagdádu, došlo ke konfliktu mezi americkými vojáky a iráckými demonstranty. Katarská televize Al-Džazíra informovala, že bylo zastřeleno nejméně 15 Iráčanů, agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele hovoří až o 17 mrtvých. Místní sunnitský duchovní agentuře řekl, že neozbrojení demonstranti přišli ke škole obsazené americkými vojáky s cílem požádat je, aby odešli. Vojáci prý ale zahájili palbu. Americké velení zase tvrdí, že na ně demonstranti házeli kameny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

irácké ulice | Foto: Jiří Hošek

Ze zahájení konfliktu se obviňují obě strany krvavého konfliktu. Američtí vojáci tvrdí, že někdo z davu na ně střílel a oni jen palbu opětovali. Podle mluvčí americké armády v Kataru měli Iráčané samopaly kalašnikov. Místní sunnitský duchovní naopak tvrdí, že demonstranti nebyli ozbrojeni, a jen přišli ke škole obsazené Američany, aby je vyzvali k odchodu ze země. Podle zpráv katarské televize Al Džazíra američtí vojáci odpověděli střelbou z ručních zbraní, což mělo způsobit smrt a zranění řady demonstrantů.

Většina Iráčanů pociťuje úlevu z toho, že Saddám Husajn už není u moci, na druhé starně ale řada z nich žádá urychlený odchod spojeneckých vojsk. Mezi lidmi také stále panují obavy z návratu svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který je podle přesvědčení mnoha Iráčanů stále naživu.

Bývalé irácké opoziční organizaci Irácký národní kongres se vzdal guvernér jihoirácké provincie Basra Valíd Hámid Taufík. Na americkém seznamu hledaných Iráčanů má číslo 44.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme